Yaz geldiğinde kışın alınan kilolar daha bi başımıza bela olduğundan ötürü canımızın çok çektiği tatlıları yememeye başlıyoruz. Aslında yanlış. Önemli olan porsiyonları kontrol altında tutabilmeyi başarmak. Canınız lokma mı istedi? Yiyebilirsiniz ama elbette on tane değil. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü’ye bu sıralar çok sık yediğimiz lokmanın kalori oranlarını ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini sorduk.

1 top lokmanın yaklaşık olarak 15-16 gram olduğunu düşünürsek, kızartılmasıyla şerbetlenmesiyle beraber 77-80 kaloriyken, çikolata sosları işin içine girince bu değer 98-100 kaloriye kadar çıkabiliyor. 5-6 top lokma tüketen birisi için günlük alması gereken enerji ihtiyacının üçte birini karşılamış oluyor.

Porsiyon kontrolünü elden bırakmayın!
Sağlıklı beslenme ya da diyet konusunda üzerinde durulan şeyin “porsiyon kontrolü” olduğunu vurgulayan Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, sözlerini şöyle tamamladı:

“Diyetinizde kalori açığı sağlayıp kilo vermenizi sağlamak için bu tür atıştırmaktan uzak tutsak da ‘ödül’ olarak adlandırdığımız, güzel şekilde kilo verdikten sonra ‘Ne yemek istiyorsun?’ sorusunun cevabı lokma da olabilir. O yüzden porsiyon kontrolünü de sağlayıp sonrasında da fiziksel aktivitenizi ve egzersizinizi yaptığınız takdirde gönül rahatlığıyla tüketmiş, hatta aldığınız kaloriyi çoktan yakmış olabilirsiniz.”

Yorum Gönder

18 − seven =