Açelya Akkoyun’dan Özge Uzun’a tanınmış pekçok annenin de katkılarıyla oluşan Anneliğin Sonsuz Yolculuğu kitabı Hayykitap etiketiyle raflarda yerini aldı. 50 anne öyküsüne yer veren kitap, anneliğin mucizevi, dönüştürücü gücüne bir selam duruşu adeta. Anne-çocuk ilişkisi eşsiz bir ilişki. Ve şüphesiz annelik insan ömründe bir kadının başına gelebilecek en dönüştürücü süreç. Hayykitap tarafından yayımlanan Anneliğin Sonsuz Yolculuğu 50 annenin annelik öyküsünü bir araya getiriyor. Aralarında tiyatro ve dizi oyuncusu Açelya Akkoyun, televizyoncu ve sunucu Özge Uzun gibi tanınmış isimleri de bulunduğu kitabın geliri AÇEV’e gidecek.

Kitabı özel kılan bir başka unsur da bu kitapta yer alan annelerin büyük bir kısmının daha internet ve sosyal medya kullanımının bu kadar yaygın olmadığı dönemlerden, Dr. Kağan Kocatepe’nin, Gebelik org. adlı sitesinde yahoo grup üzerinden kurduğu Anneler Kulübü’nün üyeleri ve katılımcıları olması.

Kitabın bir diğer önemli yönü ise dünyaya bir engelle ya da özel bir sağlık durumuyla gelen bir çocuğa sahip olmanın bir annenin hayatında nasıl yansımaları olduğunun, toplumun böylesi çocuklarımızı sahiplenmede neler yapması gerektiğinin altını çizmesi.

Açelya Akkoyun kitapta şöyle diyor: “Otizmli, mongol, serebral palsili ya da herhangi bir fiziksel ya da zihinsel engele sahip olan çocukların bu dünyaya katıksız ve karşılıksız sevgi getirdiğini düşünüyorum. Dünyayı farklı algıladıklarından dolayı, saf ve katışıksız bir yaşamın onlarda gözlenebildiğini biliyorum.”

Özge Uzun da, bir türlü teşhis konulamayan özel bir sendromla dünyaya gelen oğlundan ilhamla şunları yazıyor: “Türkiye’de çocuğunla ilgili gelecek kaygın hep daha fazla olacak. Onu parka, alışveriş merkezine götürdüğünde insanlar bazen göz ucuyla bazen de dik dik sana bakacaklar. Çoğu zaman da acıyan gözlerle ve korkuyla… Bu bakışlar, ilk başta kalbine hançer gibi saplanacak. Vazgeçeceksin dışarı çıkmaktan. Yapma! Sana bakanlara sadece gülümse. Evladınla ilgilenmeye çalışanlar olursa onlara izin ver. “Nesi var?” diye soranlara, “O sadece bir melek” de, tıpkı diğer evlatlar gibi…”

Sadece dönüşüm hikayesi değil aynı zamanda hem annelere hem babalara bir rehber olacak nitelikte bir kitap bu.

Kitabı derleyen Ayşe Peren birçok kolektif kitaba imza atmış bir isim (İmza: Kızın, İmza: Karın, İmza: Ben, Bi’ Arkadaşın Başına Gelmiş, Hayalinin Peşinde, Aşk, Düş Tıkırtıları). Yazıları, Varlık başta olmak üzere birçok dergide de yayınlanmış öyküleri bulunmakta.

ANNELİĞİN SONSUZ YOLCULUĞU

50 annenin hayatından, herkese rehberlik edecek deneyimler…

21. yüzyılın başında, henüz akıllı telefonların olmadığı, internet kültürünün bile yeni oluştuğu bir dönemdeyiz. Hamilelikle ilgili bilgilerimi paylaşmak için kurduğum gebelik.org sitesine gelen mesajlardan anladığım kadarıyla hamilelerin ortak sorunları, beklentileri, kaygıları ve endişeleri vardı ve doğum sonrası da tecrübeli birilerinin desteğine ihtiyaç duyuyorlardı.

“Onları sanal ortamda nasıl buluşturabilirim?” sorusunun yanıtı o akşam adeta bir mucize gibi bir e-mail reklamıyla geldi: “egroups.com ile sohbet grupları oluşturun!” (Sonradan yahoogroups’a dönüşecekti.) İnternette sohbet grubu kavramı yeni yeni oluşmaya başlamıştı o zamanlar ve bu iyi bir fırsattı.

Kuracağım grubun adı da kafamda hemen şekillendi ve “Anneler Kulübü” hayata geçti. 100 ile başlayan üye sayısı hızla, 200, 500, 5.000, 10.000’li kişi sayılarına ulaştı. Burada tanışan anneler gerçek hayatta da buluşmalar gerçekleştirmeye başladılar, hatta bir toplantıya ben de katıldım. Buluşma resimlerini de gebelik.org sitesinde yayınlıyorduk. Ayrıca kulüp üyeleri düzenli olarak hamilelik, doğum ve bebek bakımıyla ilgili yazılar yazarlar ve bunlar sitede yayınlanırdı.

Sonra kulüp kollara ayrıldı, isim değiştirerek farklı ortamlarda onlarca “Anneler Kulübü” ortaya çıktı.

Elinizdeki bu kitap ilk Anneler Kulübü’nün 20 yıllık ruhunu taşıyan kişilerin yazılarından oluşuyor; ilk, gerçek ve tek ANNELER KULÜBÜ. Kalıcı dostlukların kulübünün yeni jenerasyon anne adayı ve annelere hediyesi…

Yayına hazırlayan: Ayşen Peren
Sayfa: 160
Yayınevi: Hayy Kitap

Yorum Gönder

five × 5 =