Modern çağın getirileri arasında yer alan otomobiller, sağladıkları üstün konfor ile hayatlarımızda neredeyse temel gereksinimlerimizden biri olarak konumlanıyor. Özellikle şehir hayatının kaotik yapısı bizleri bireyselliğe iterken, sahip olduğumuz araçlar ise yolculuk sırasında adeta güvenli alanlarımızı oluşturmakta. Peki bizlerin konforlu ve beraberinde gelen güvenli alanını oluşturan arabalar, gözümüzden sakındığımız bebeklerimizin de aynı oranda emniyetli olduğu bir alan mı?

Elbette bu sorunun cevabı onlar için aldığımız güvenlik önlemlerine göre değişkenlik gösteren türdedir. İster yeni doğmuş bir bebekle isterseniz de oturma becerileri gelişmiş bir çocukla seyahat edin, dikkat etmeniz gereken noktalar ve sahip olmanız gereken temel ekipmanlar bulunuyor. Yaşı fark etmeksizin, çocuklarınızla birlikte gerçekleştireceğiniz güvenli bir ulaşımda oto koltuğu kullanmanın avantajları nelerdir, seyahatlerde nelere dikkat edilmelidir? Hep birlikte göz atalım…

Araçlarda Çocuk Oto Koltuğu Bulundurmanın Hayati Önemi
Sürüş sırasında hız limitlerine ne kadar uyulursa uyulsun, kaza ihtimali her zaman vardır. Unutmayın ki kazalar sizin kurallara ne kadar uyduğunuzla bağlantılı olmayabilir. Dış faktörler daima ani bir kaza durumunu bünyesinde taşımaktadır. Söz konusu olası bir olumsuz durum karşısında ise en çok tehlikede olan grup, her zaman bebek ve çocuklardır. İşte bu noktada devreye araçlar için özel olarak tasarlanan çocuk oto koltukları giriyor.

Çocuklar, fiziksel yapıları gereği dengelerini koruma konusunda bir yetişkin kadar güçlü olamadığı için ebeveynleriyle aynı koltuğa oturmaları da sağlıklı olmayan bir davranıştır. Bu bağlamda her yaşa uygun araç içi oto koltuklarından çocuğa uygun olanının seçilip, arabalarda kullanılması gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri incelendiğinde ülkemizde çocukların trafik kazalarında zarar görme oranı yüzde 40 gibi oldukça yüksek bir sayısal değere sahip. Bu durum da oto koltuğu kullanmanın ne denli önem arz ettiğini gözler önüne seriyor.

Çocuk Oto Koltuğu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Araçlarda çocuklar için oto koltuğu kullanmanın hayati önem taşıdığından bahsetmiştik. Eğer çocuğunuz 36 kilonun altında ve boyu 1.50 cm’den kısa ise yasal olarak ona özel bir araç içi koltuk kullanma zorunluluğunuz bulunuyor. Bu denli önem arz eden bir ekipmanı satın almadan önce hangi noktalar üzerinde durulmalı, nelere dikkat edilmelidir inceleyelim:

 • Araç içi koltuk modeline karar vermeden önce çocuğun yaşı, boyu, kilosu belirlenmelidir.
 • Isofix sistemi var ise aracınız tüm çocuk oto koltukları ile uyumludur.
 • İsofix sistemine sahip olmayan araçlarda, çocuk oto koltukları emniyet kemeri ile sabitlenebilmektedir.
 • 0-13 kg arasında ağırlığa sahip olan bebekler için ana kucağı ya da kanguru modelleri de incelenebilir.
 • Alacağınız koltuğun mutlaka Avrupa standartlarına uygun çarpışma testlerinden başarı ile geçmiş olması gerekir.
 • Koltuk yüzeyi nefes alan, bebeğin tenini rahatsız etmeyecek, zararlı materyaller içermeyen kumaşlardan üretilmiş olmalıdır.
 • Hijyen için çıkarılıp yıkanabilen kumaş ve güvenlik için yanmaz yüzeyli olan materyallerin tercih edilmesi gerekir.
 • Araç koltuğu modelinin beş farklı noktadan çıkan emniyet kemerine sahip olması ve ekstra boyun korumalı olması üst düzey koruma için önemlidir.

  Oto Araç Koltuğu Kullanımı
  Çocuğunuzun yaşına ve fiziksel özelliklerine en uygun araç içi oto koltuğu modelini seçtikten sonra da dikkat etmeniz gereken detaylar bulunuyor. Yolculuk öncesinde ve esnasında mutlaka göz önünde bulundurulması gereken detayları inceleyelim…

Koltuğun konumu son derece önemli: Oto araç koltuğunuzu konumlandırırken ön koltuk ile cam arasındaki mesafeye dikkat etmelisiniz. Hem ön koltuk ile hem de çocuğunuzun oturduğu taraftaki cam ile arasında mesafe olması güvenlik açısından önemlidir. Söz konusu mesafeler olası bir kaza anında yaşanabilecek olumsuz durumları minimum düzeye indirgeceyecektir.

Sık kontrol hayat kurtarır: Çocuğunuzu oto koltuğuna yerleştirdikten ve emniyet kemerlerini bağladığınıza emin olduktan sonra artık yolculuğa hazırsınız demektir. Ancak sürüş esnasında dikiz aynasından sık sık çocuklar kontrol edilmeli, kemerlerin çözülmediğinden emin olunmalıdır. Çocukların kemerle oynayabileceği, çözebileceği unutulmamalı; olumsuz bir durumda araç güvenli bir noktaya çekilerek, oto koltuğun güvenliği tekrar sağlanmalıdır. Araç ile seyahat bitene kadar bahsi geçen durumun kontrol altında tutulması, hayati bir öneme sahiptir.

Çocuklar taklit ederek öğrenir: Çocuklarınızı emniyet kemeri takmak için ikna etmenizin gerektiği durumlar yaşayabilirsiniz. Özellikle küçük yaştaki bazı çocuklar, kemer gibi güvenlik gereçlerinden sıkılabiliyor. Bu noktada ise sizlerin örnek olması oldukça önem arz etmekte. Unutmayın, çocuklar hayattaki birçok davranışı ebeveynlerini taklit ederek öğrenir. Çocuğunuzu oto koltuğuna yerleştirdikten sonra, kendi emniyet kemerinizi takmanız, kuralları daha rahat öğrenmeleri konusunda onları destekleyecektir.

Çocuk Güvenlik Ekipmanlarında Sürdürülebilirlik
Çocuklar doğası gereği “büyüme” olarak adlandırdığımız süreçte çok hızlı fiziksel değişimler gösterirler. Kıyafetlerden günlük kullandıkları araç gereçlere kadar her türlü eşyanın kullanım süresi de yaş bazında çok kısa olmaktadır. Özellikle herkes tarafından bilinen, en meşhur anne sözlerinden olan “bir beden büyük alalım, seneye de giysin” sözü bu durumun bir nevi kanıtıdır aslında. Bahsi geçen sözün, halk arasında literatüre girmesi elbette tesadüf değil.

Bizler, temel ihtiyaçlar içerisinde çocukların ilk önce güvenliğini sağlamakla yükümlü iken, bunları maddi ve manevi olarak zorlanmadan yerine getirebilmek isteriz. Bebek ve çocuk malzemelerinin ise pek çok yetişkinin ihtiyaçlarından daha masraflı olduğu hepimizce aşikar… Bu noktada ikinci el alışveriş kavramı hem bütçeler hem de sürdürülebilirlik açısından oldukça önemli. Özellikle çocuklu ailelerin kısa süreli kullanmak durumunda kaldığı yepyeni eşyalarını rahatça satabildiği teknoloji çağında ikinci el alışveriş , edinilmesi gereken bir alışkanlık.

Bununla birlikte ürün çeşitliliğinin ve satın almanın bir sınırının olmadığı günümüzde, “ikinci el” kavramı ile ilgili birtakım ön yargılar olabiliyor. Daha önce bir başkasının kullandığı eşya zihinlere; eski, işe yaramaz olarak kodlansa da önemli olanın işlevsellik olduğunu çoğu zaman unutuyoruz. Eğer yöneleceğiniz ürün temiz ve işlevini yerine getiriyorsa, onu normal fiyatının çok daha altında satın almamak için neden geri duralım ki?

Yukarıda da değindiğimiz gibi; hızlı gelişim süreçlerinin sonucunda bebek ve çocuk eşyalarının minimum düzeyde kullanılması, doğal akış içerisinde gerçekleşen bir durum. Sizler de çocuk ürünlerinde ikinci el alışverişe bir şans vererek pek çok fayda sağlayabilirsiniz. İkinci el alışveriş yapmanın sürdürülebilir bir dünya için başka ne gibi faydaları var inceleyelim:

 • Kendinizin ya da başkalarının kullanmadığı eşyaları değerlendirerek tasarruf etmenize olanak tanır.
 • Birçok platformda pazarlık şansınız bulunur ve bu bağlamda bütçenize en uygun seçeneklere yönelebilirsiniz.
 • İkinci el eşyalara yönelmek daima çevreci bir yaklaşımdır. Sürdürülebilir yaşamın en büyük destekçilerinden olma özelliği taşır.

İkinci el alışverişin faydaları göz ardı edilemez bir gerçekliğe sahip iken ön yargıları yıkmak sizin elinizde. Çocuk büyütürken mutlaka alınması gereken bebek arabası, puset, ana kucağı gibi yüksek etiketlerle karşımıza çıkan ürünlerde ikinci el alışverişe yönelmek en iyi seçeneklerden. Sizler de bütçenizi ve sürdürülebilir bir dünyayı korumak istiyorsanız; işlevini henüz kaybetmemiş, temiz ikinci el eşyalara bir şans verebilirsiniz.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"