Yüz yıllardır sohbetlerin vazgeçilmez eşlikçisi Türk kahvesi, kimi zaman dert ortağı kimi zaman kahkahanın yaveri… ama her zaman dostane sohbetlerin vazgeçilmezi… İşte bu özel lezzet, 1517 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa’nın kahveyi ülkeye getirmesinden bu yana hayatımızda. Kendine has kokusu, kendine özel pişirme teknikleri ile yüz yıllardır her anımıza ortak olan kahve, 1983 Beyoğlu Çikolata & Kahve konseptiyle eşsiz bir lezzete dönüşüyor. El yapımı çikolataların kahve ile birlikteliği her zevke, her damağa ve her duyguya hitap ediyor. Markanın kurucu ortağı Seda Sezer Şahin ise bu ikilinin birlikteliğini anlatıyor.

Osmanlı’da kahve kültürü 1517 yılında başladığını söyleyen Seda Sezer Şahin, “Kahve, Kanuni Sultan Süleyman’ın, lezzetine hayran kalarak, dönemin Yemen Valisi Özdemir Paşa’dan ülkeye getirmesini istemesinden bu yana hayatımızda. Yıllar içerisinde pek çok şekilde kullanıldı. Kimi zaman insanların yüzüne söyleyemediklerini fal aracılığı ile söylemesine aracılık etti, kimi zaman dertlere kimi zaman da neşeye… Yüzyıllar içerisinde ne lezzetinden ödün verdi ne de hitap ettiği duygulardan. Sadece farklı demleme yöntemlerinin çıkmasıyla daha geniş bir kitleye hitap etmeye başladı. Biz de bu özel lezzeti yine çok özel bir lezzet olan o meşhur Beyoğlu çikolatasıyla birleştirerek yeni bir konsept oluşturduk.” diyor.

Her kahve her çikolata ile yenmez
Beyoğlu’nun yıllardır değişmeyen o meşhur nostaljik Beyoğlu çikolatası ile yüzyıllardır hayatımızda olan bu acımtırak lezzet bir arada farklı bir ahenk oluşturuyor. Tramvay kioskları ve açılan şubeleri ile Anadolu’da da sıcacık bir Beyoğlu rüzgarı estiren markaya göre, her kahve ile her çikolata yenmez. Mesela, şekerli kahvenin yanında mutlaka onu dengeleyecek, kakao oranı yüksek bitter çikolata yenmeli. Bu sayede hem kahvenin hem de çikolatanın tadını çok daha iyi almak mümkün. Şahin, sade kahvenin yanında ise mutlaka lokum öneriyor. Bunun bir gelenek olduğunu aktaran Şahin, misafirlerine hem bu geleneği aktarmak hem de çikolatadan vazgeçmemek için, çifte kavrulmuş ve çikolata kaplı lokumların tercih edilmesinin daha iyi olacağını söylüyor.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"