Artık bir yaşam tarzı haline gelen vegan yaşam, her geçen gün daha çok kişi tarafından tercih edilmeye başladı. Vegan beslenme düzenini seçmemiş olanlar bile, artık bakım ürünlerinde doğal, doğayı koruma bilinciyle üretilmiş bakım ürünlerini tercih ediyor. Biz de konuyu yüzde 100 vegan özelliğiyle dikkat çeken, yeni saç bakım markası Botanic’in yaratıcısı Neva Kozmetik’in Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Okay’a sorduk…

Vegan saç bakım markası üretmeye nasıl karar verdiniz?
Vegan yaşam, artık sadece beslenme konusunda değil, her alanda hayatımıza girdi. Hatta organik trendinden sonra şimdi de veganlığın trend olduğunu söyleyebiliriz. Vegan yaşam tarzında, gıdadan kozmetiğe kadar her alanda hayvansal içeriği olmayan ürünler tercih edilmesi esas alınıyor. Tabii çevreyi korumak ve doğaya saygılı olmak da önemli… Bizim vegan saç bakım markası üretmeye karar vermemiz de, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda oldu aslında… Türkiye’deki birçok seçkin kuaförde saç boyası, şekillendirme, saç bakımı ürünlerimiz kullanılıyor. Kuaförlerdeki saç uzmanları, bazı müşterilerin kullanılan şampuanın, saç kreminin ve saç maskesinin içeriğinde ne olduğunu sorduğunu belirtti bize. Araştırdık. Bunu soran kadınların, vegan olduğunu öğrendik. Hatta kuaför kullanılan ürünlerin içeriğini bilmediğini belirtiyorsa, kadınlar saçlarını evde yıkayıp kuaföre gidiyormuş. Bu bilinci taşıyan müşterilerimizin ihtiyacını karşılamak için, hızlı bir şekilde gerekli alt yapı çalışmaları ve araştırmalarımızı tamamladık ve Botanic dünyaya geldi. Profesyonel kullanıma, yani ağırlıklı olarak kuaförlerin kullanımına uygun ürünlerimizi Okay Kozmetik firmamızın tesislerinde üretiyoruz. Ve bu ürünleri de artık son tüketicinin satın alabileceği şekilde nevashop.com online satış platformumuzda ve seçkin kuaför noktalarında konumlandırdık.

Veganlar saç bakımında hangi ürünleri kullanabilirler? Bitkisel anlamda bizi bilgilendirebilir misiniz?
Öncelikle bir ürünün yüzde 100 vegan olmasının yetmeyeceğini belirtmeliyim. Parabensiz, sülfatsız, silikonsuz ve renklendiricisiz, yani gerçek anlamda temiz bir içeriğe sahip olmalı ve doğaya da zarar vermemeli. Bunun yanı sıra, Çarkıfelek Çiçeği Özü’nün saça bakım yaparken, Hindistan Cevizi Yağı’nın özellikle kuru ve nemini kaybetmiş saçlara nemini geri kazandırıyor. Saç dökülmesi için ise, At Kestanesi Özü’nü Botanic’in saç dökülmesine karşı güçlendirici serisinde kullandık. Bunu tavsiye edebilirim. Bunlara ek olarak tüm saç tiplerinin Menekşe ve Manolya Çiçeği Özü’nün saçları canlandırdığı ve tazelenmiş bir görüntü kazandırdığını belirtebilirim. Tabii ki vegan yaşamı tercih eden tüketicilerimizin dışında, ürünlerimiz tamamen bitkisel ve doğal içerikli olduğu için, ürünlerimizi hamileler ve emziren anneler de gönül rahatlığıyla tercih edebilir.

Son olarak sizden 2019 İlkbahar-Yaz saç trendlerini öğrenebilir miyiz?
2019 yılının İlkbahar-Yaz döneminde, güneşin yüzünü göstermesiyle saçlarda oyuncu tonlar dediğimiz, pembe ve şeker tonları ön plana çıkıyor.  Ayrıca örgüler ve ıslak dokular yeniden hayatımıza giriyor. Bir de belirgin trendlerden birinin biraz nostaljik görüntüyü de kuvvetlendirecek şekilde, kısacık perçemler olduğunu söyleyebiliriz. Kısacık perçemlerin doğal ve şık görünmesi için, doğru saç şekillendirme ürünlerini kullanmanın öneminin altını çizelim.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"