İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu’na güneş kremi kullanımında ve seçiminde söz konusu çocuklar olduğunda nelere neden dikkat etmemiz gerektiğini sorduk.

50 faktörlü güneş koruyucu kullanmanıza pek de gerek yok. 30 faktörlü güneş kremi yeterlidir, zira 30 faktörlünün koruyuculuğu yüzde 95, 50 faktörlünün koruyuculuğu ise yüzde 97’dir. Sadece yüzde 2 fazla koruma için 20 çeşit daha kimyasal maddeyi çocuğunuza sürmenize gerek yok.

Alerji yapmayan, parfümsüz ve çocuklarda kullanımı kolay olan suya dayanıklı, en az 15 en çok 30 SPF koruma faktörlü krem, losyon ya da sprey formunda bir güneş yağını tercih edin. Bunun da UVA ve UVB ışınlarından koruyan geniş spektrumlu bir güneş yağı olmasına dikkat edin.

Güneş koruyucularını ilk olarak; dışarıya çıkmadan en az 15 dakika önce sürmeli, denize veya havuza girildikten sonra 2 saatte bir tekrarlamalısınız.

Hava bulutlu dahi olsa güneş yağı kullanın, çünkü bulutlar cilde zararlı olan UV ışınlarını, engelleyemezler.

Yeterince bilimsel çalışma olmadığından 6 ayın altındaki bebeklerde güneş yağı kullanımı önerilmemekle birlikte; eğer güneşe çıktıysanız, sadece kıyafetten arda kalan bölgelerine güneş koruyucusunu ince bir tabaka halinde sürebilirsiniz.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"