İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde gördük ki koronavirüse enfekte olma yatkınlığı, hastalık şiddeti ve alınması gereken önlemler bireyden bireye farklılık gösterebiliyor. Bazıları hastalığı hafif semptomlarla evde geçirirken, bazılarıysa o kadar şanslı olamıyor. Uzmanlara göre, hastalığın asemptomatik, normal veya ağır geçmesinde; cinsiyet, kan grubu, etnik köken, vücut kitle indeksi ve kronik hastalıklar gibi epigenetik faktörlerin yanısıra; kişinin genetik yapısı son derece etkili.

Koronavirüs enfeksiyonuna yakalanma riskini ve yakalanma durumunda hastalığı geçirme şiddetini CovidRiskim Testi ile öğrenmek mümkün. Londra Merkezli Genethica Biyoteknoloji tarafından hazırlanan CovidRiskim testi ile insan DNA’sındaki mevcut farklılıklar genetik, epigenetik ve çevresel faktörler çerçevesinde analiz ediliyor. Testi tasarlayan uluslararası ekipte Harvard Üniversitesi Genetik Laboratuvarları çalışmalar yürütmüş 3 Türk Genetik mühendisi de yer almakta. Test analiz sonuçları spesifik olarak geliştirilmiş özel bir Yapay Zeka programı ile yorumlanarak uzmanlarca değerlendiriliyor. COVID-19 hastalığının sürecinin erken teşhisini mümkün hale getiren ve tedavi yöntemlerinin gelişimine de katkı sağlayan test; hastalığı geçiren, aşı yaptıran ya da yaptırma konusunda kararsız olan kişiler için de bir kılavuz niteliğinde.

Bilimsel danışma kurulunda dünyaca ünlü Türk bilim adamları da yer alıyor. CovidRiskim, Biofizik Uzmanı Prof. Dr. Demir Tiryaki, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi & PREMED Genetik Tanı Merkezi Koordinatörü Tıbbi Genetik Uzmanı Dr. Yaman Sağlam, Radyoloji Uzmanı Dr. Murat Dinçer gibi ülkemizin önde gelen bilim insanlarının yanısıra; IVF’in ortak mucidi ve Nobel Ödüllü Profesör Sir Bob Edwards FRS’nin gözetiminde Cambridge Üniversitesi’nde eğitimini tamamlayan, yardımcı Üreme ve Rejeneratif Tıp projeleri üzerine Klinik Bilim Danışmanı Prof. Dr. Peter Holland’ın da aralarında bulunduğu bilim kurulunun onayı ile hayata geçti. Test, Genethica, Medica Tıp Merkezi ve Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden Premed Genetik Tanı Merkezi güvencesi altında.

Risk şifreniz genetik geçmişinizde saklı!
Bireye ilişkin bilgilerin yer aldığı genomdaki her bir genin görevi birbirinden farklıdır. Boy uzunluğu, göz rengi gibi özelliklerin yanı sıra, hastalığa yakalanma yatkınlığı, hastalık geçirme şiddeti gibi birçok özellik genlerde yer alan bilgiler doğrultusunda oluşur. CovidRiskim Testi öncelikle genetik parmak izini yani DNA’yı analiz eder.

Evden çıkmadan yapılabiliyor

Herhangi bir eczaneye ya da hastaneye gitmeden evde yapılabilen test kolaylıkla uygulanabiliyor. Test kitinde yer alan aparat yardımıyla tükürük örneği alınıyor ve telefona okutulan QR kodu ile açılan sayfaya barkod numarası ile kayıt yaptırılıyor. Belirtilen adrese kurye yoluyla gönderilen test kitinde yer alan tükürük örneği analiz ediliyor. Spesifik algoritmaları kullanan yapay zeka ile genetik, epigenetik ve çevresel yaklaşık 90 parametrenin hastalık yakalanma riskini ve geçirme şiddetini hangi ölçülerde etkilediği hesaplanıyor. Elde edilen sonuçlar uzmanlarca analiz ediliyor ve detaylı bir sonuç raporu oluşturuluyor.

Tıbbi Genetik Uzmanı Dr. Yaman Sağlam ‘’Genetik hiç farkında olmasak da yaşamımızın her alanın önemli bir parçası’ diyor ve ekliyor: ‘’Alanında uzman değerli meslektaşlarımla birlikte uzun süredir üzerinde çalıştığımız test koronavirüse karşı bir eşsiz bir rehber niteliğinde!”

Uygulama test videosu
https://www.youtube.com/watch?v=9_CfIH8FztI

www.genethica.com.tr

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"