Doğru gün planı nedir?
Nereye gideceğinize karar verdikten sonra yapacağınız ilk iş; gideceğiniz noktada görülecek yerlerin nereler olduğunu araştırmak olmalı.

Gezilecek yerler listesi yaparken her noktayı öncelikle yazın, sonra aralarındaki mesafelere göre kendinize bir rota çizin. Önceliğinizi görmek istediğiniz üç noktaya verin.

Sonra “zaman kalırsa gidilecekler listesi” yapın. Buraya da daha az görmek istediklerinizi ekleyin. Böylelikle “aslında şurayı çok görmek istiyordum ama zaman kalmadı gidemedik, keşke onun yerine buraya gitseydik” gibi bir cümle kurmamış olursunuz.

Merak ettiğiniz noktalar hakkında internetten bilgi edinin, hatta organizasyonu siz düzenliyorsanız arkadaşlarınıza hoşluk olsun diye bir rehber gibi hazırlanın gezinize.

Son dakikacı olursanız, aklımıza esti çıktık derseniz gezebileceğiniz birkaç yerden fazlası olmaz.

Ama eğer plan yaparsanız, sabah sekiz gibi güne başladığınızda akşam dokuza ona kadar nerelere gezdiğinize siz bile şaşırıyor olacaksınız, çünkü gün planı yaptığınız için her yeri görmüş, her istediğiniz durağa uğramış olacaksınız.

Artık herkes her gittiği yeri sosyal medyada paylaşıyor, bu yüzden yol üstünde gördüğünüz biraz da lüks gözüken noktalarda yemek yerine forumlarda ağzınızı sulandıracak nitelikte anlatılan restoranları tercih edin. Böylelikle verdiğiniz paranın karşılığında bir yemekle karşılaşacağınızı en azından tahmin ediyor olursunuz.

Nesinin meşhur olduğunu öğrenin oralara kadar gitmişken yemeden dönülmemesi gereken ne varsa hepsi yiyip öyle gelin. Eğer dönmeyi planlamıyorsanız da “aman ne de olsa yer buluruz, açıkta kalmayız” düşüncesiyle rahat rahat takılmayın. Tamam illaki yer bulursunuz ama bütçenizi aşmaya ya da kötü bir yerde kalmaya ne gerek var.

Aracınızla değil de uçakla bir yerlere gidecekseniz eğer gidiş geliş saatlerinizi çok iyi ayarlamalısınız. Kötü ayarlanan saatler hem az yer görmenizi hem de çok yorulmanızı sağlar. Çünkü kısıtlı zaman sizi her yeri hızlı hızlı görme telaşesine sokar.

Doğru gün planı illa şehir dışı için geçerli değil. Özellikle uçsuz bucaksız bir şehir olan İstanbul için de bunu yapabilirsiniz ama trafik olayı biraz fazla olduğundan noktalarınızı çok iyi belirlemelisiniz.

Ayın notu: Bu hafta sonu şehrinizde keşfe çıkın ve hiç girmediğiniz ara sokaklarda keşiflere çıkın.

İmza: Eserekli ruhu gezmeyi çok seven Aslıhan.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"