Emzirme Danışmanı Esra Ertuğrul: Anne sütünü arttırmak istediğinizde bebeğinizi emzirmez, az emzirir ama süt arttırdığına inandığınız yiyecekleri yeseniz de sütünüz artmaz. Anne sütünü arttırmak için yapmanız gereken en önemli şey; bebeğinizi bol bol emzirmenizdir.

İlk günlerde bebeğinizin mide kapasitesi çok küçük olduğu için neredeyse 1-1,5 saatte bir emmek isteyecektir. Bu durum normaldir. Ama anne sütünün yetmediğini düşünmeye başlar. Esasında olayın doğası gereği ilk günlerde bebeğin gece ve gündüz bu kadar sık emmesi gayet doğaldır. “Sütüm yetmiyor” endişesine girmeye gerek yok, gereksiz yere mama başlamaya da.

Yine ilk 10-12 gün bebeğiniz sizi emerken meme ucu yaralarınızın olması normaldir. Ama 10-12 gün sonra meme ucu yaralarınız devam ediyorsa o zaman mutlaka emzirme pozisyonunuzu kontrol etmeniz gerekir. Meme ucu yaralarınız olduğunda ne kadar çok krem kullansanız da emme pozisyonunuz düzelmezse hep yara olmaya devam edecektir.

Yine ilk günlerde yeni doğan sarılığına bağlı olarak bebekler uykuya meyilli olur. Bebeğiniz uyuyorsa maksimum 3. saatte uyandırmalı ve bebeğinizi emzirmelisiniz.

 

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"