Güne nasıl başlıyorum? Evden çalışma konusunda motive miyim? Haberlere ne kadar vakit ayırıyorum? Aslında aklımdan hiç çıkmayan Covid-19 virüsü ile ilgili yeni düzene nasıl uyum sağlıyorum ya da sağlayabiliyor muyum? Coronavirus’le girdiğimiz zorunlu karantina döneminde evde durumunuz nasıl?

İkiye ayrılmış durumdayız; zorunlu işe gidenler ve evden çalışanlar…

Yaklaşık bir senedir evden çalışma modeli olarak adlandırılan “Home Office” sisteminde çalışan biri olsam da elbette bende bu süreçte adaptasyon konusunda sorun yaşadım. Bunu nasıl iyileştirmeye çalıştığımı sizlerle de paylaşmak istedim ki bu zor günlerde mümkün olduğunca, elimizden geldiğince işlerimize de devam edebilelim.

Kalkış saatine karar vermek önemli
Tamam ben de işe giderken erken kalktığım gibi uyanmıyorum ama 11’lere kadar da yatmıyorum. Kalkış saatimi sabitledim. Siz de işe, saatinizi sabitlemeyle başlayın.

Pazar kahvaltısı pazara özel olmalı
Yani demem o ki mükellef bir sofrada her gün kahvaltı etmenize gerek yok. O pazar gününe ya da hafta sonuna özel olsun. Siz iyisi mi hafta içi kahvaltılarını saatlerce yapmak yerine daha orta kararda tutmaya devam edin.

İşe gider gibi olmasa da üzerini değiştirmelisin
Pijamalarla oturmak her an yatağa davet edilmek gibi. Üstelik üzerinde bir miskinlik yaratmıyor mu? Hadi ama işe gider gibi giyin, süslen demiyorum da üstündekileri bi değiştir. Ev kıyafetlerini giy ve aynanın karşısında ‘Hazırım’ de kendine.

Ofis masanı es geçmemelisin

Defterini, suyunu, atıştırmalığını masanın üzerine koy. Her zamanki sisteminde ilerle. Laptopunu kucağına alıp iki maile bakayım kafasında olma sakın. Tutki o bilgisayarı yanlışlıkla kucağına aldın, o koltukta kaldın demektir. Yapma!

Ev halkını uyarmalısın

Evet evdesin ve daha rahat çalışma modelindesin kabul de geniş takılmaya gerek yok. Bunu ev halkına da tam olarak kavratabilirsen rahat rahat çalışabilirsin demektir. “Ofise geçiyorum, bi müddet evde olduğumu unutun.” notunuzu da iletin derim.

Öğle molanı
uzatmamalısın
Unutma öğle molası dediğin 12:00 ile 13:30 arasında bu her yerde böyle. Sonrasında bu molaya çıkmamaya özen göster. Yemek yerken rahatsız edilmek istemezsin öyle değil mi?

Sosyal medya kullanımı, haber takibi dozunda bırakmalısın
Sosyal medyadan uzak kalamadığımız bir zaman dilimindeyiz. Bir korku filmi içinde tüm dünyanın her an her saniye ölümlerini sayıyoruz… Bu korkunç bir şey… Bu haberlere dalıp gittiğimizde ise işin içinden çıkamadığımız çıkamayacağımız düşüncelerde buluyoruz kendimizi. Bunu yok sayın demiyorum elbette ki ben de öyle yapmıyorum ama artık eskisi kadar gün içinde haber izlemiyorum. Akşam haber saatinde açıyorum. Telefonuma gelen covid-19 mışmişlerine bile bakmıyorum gerçekten… Yeterince korkuyoruz, bunu tekrar tekrar açıp okumak sadece akla zarar.

Vaktinde bitirmeye gayret etmelisin

Akşamınız size kaldıysa eğer, bittiyse işiniz belki bir saat daha mesaiye kalabilirsiniz ama onu da fazla uzatmayın… Bi elinizi yüzünüzü yıkayın, pijamalara geri dönün ve ister haber izleyin, ister kitap okuyun, ister film açın isterseniz de hiçbir şey yapmadan sosyal medyada zamanınızı geçirin… Size kalmış, çünkü siz işe gittiğinizde yaptıklarınızı yapmış ve istediğini yapmayı hak etmiş birisiniz artık.

Şanslı olduğunu unutmamalısın
Neden mi? Çünkü evden de olsa hala çıkarılmadığınız bir işiniz var. Bunun kıymetini bilin. Süreç hepimiz için zor olacak, anlayışla, idareyle ve iyi düşünerek #koronagünlüklerini yeneceğiz.

İnanıyorum.

İnanın.

Sağlıkla.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"