“Mizah en önemli silahtır!” diyen Ferhan Şensoy’un, “Ferhangi Şeyler” adlı oyununu izlemeyenler belki olabilir aranızda ama duymayanınız yoktur diye düşünüyorum, çünkü oyun 28 yıldır oynanıyor. Ben de geçen Cuma günü hep duyduğum ama bir türlü gidemediğim bu oyunu izlemek için İstiklal Caddesi’nde, Halep Pasajı’nın içinde yer alan Ses 1885 Ortaoyuncular Sahnesi’nde yerimi aldım.

1820. oyunu izlemek için biletinizi hemen bugünden alın derim. Aranızda hala erteleyenler ya da gitmesi için dürtülmeye ihtiyacı olanlar varsa bu yazı tam da sizin dürtülmeniz için…

1987 yılından beri oynanan bu tek kişilik gösterinin 1819.’sunu izledim. Dile kolay gösteri 28. yaşında.

Ferhan Şensoy’un yaşına aldanıp performansı hakkında “Artık biraz yaşlandı, haliyle merak içindeyim.”gibi  cümleler kurmayın sakın, çünkü sonunda sizi sahnedeki duruşu ile utandırıyor olacak.

2 perdeden oluşan, politik ve günceli kovalayan bir oyun. Hızla değişen Türkiye gündemini takip eden bir oyun.

İlk perde İzmir’den İstanbul’a oyunu için yetişme çabalarında olan bir hikaye ile başlıyor.

Elbette siyaset var, kıssadan hisse var. İkinci perdede günün gazeteleri oyunun yarım saatini alıyor, tüm gazete manşetlerinin aynen yazıldığı gibi okunduğu, üzerine mizah katılarak güler misin, ağlar mısın modu ile bizi bak ne hallerdeyiz diye düşündürten bir oyun.

Belli bir iskelet üzerinden oynanan, akışı olan ama izleyicilerin attığı laflarla da doğaçlamaların yapıldığı bir oyun.

Ferhan Şensoy’un her gün yeniden doğuyor diye tanımladığı bir oyun. Yani sürekli kendini yenileyen bir oyun.

1987 yılında ilk kez sahnelenen oyun, o günden bu güne Türkiye dışında Londra, Washington, New York, Münich, Hamburg, Amsterdam ve Zurih başta olmak üzere değişik kentleri dolaşmış.

25 Nisan, 9-23-30 Mayıs 20:00’da Ortaoyuncular Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: www.ortaoyuncular.com  Şu dipnotu da düşmek isterim; eğer elinizde bir Ferhan Şensoy kitabı varsa, oyun sonrasında salonu terk etmeyiniz, çünkü kitabınızı kendisine imzalatabilirsiniz.

İyi seyirler #direntiyatro denilen ülkemin güzel insanları!

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"