Tüm dikkatler üzerin(iz)de
Şıklık ve konforu hem iç hem de dış tasarımlarına uygulayan Kuga’yı tercih etme sebeplerimden biri geniş olması diğeri de dikkatleri üzerine çeken bir tavrının, duruşunun oluyor olması. Otomobilin de duruşu olur mu hiç demeyin…  Kendine güvenen, özelliklerinin ne kadar da yenilikçi olduğunu belirten, teknolojiyi bir o kadar desteklediğini dile getiren ve havalı bir duruşu var Kuga’nın gözümde. Havalı diyorum, çünkü yolda tüm dikkatler benim değil, Ford’un kompakt SUV aracı Yeni Kuga’nın üzerindeydi. Kalabalık bir aileyseniz ya da birkaç günlüğüne bile bir yere giderken alınacaklar listesini biraz abartanlardansanız yine tam sizlik diyeceğim, çünkü bagajının genişliği al tüm dolabı doldur diyebileceğim kadar geniş. Gönül rahatlığı ile tam bir aile otomobili olan Ford’un tav olduğum diğer özelliği ise akıllı uyarı sistemlerinin varlığı. Sadece bu kadar mı, değil elbette. Detaylar yazımda.

Gelişmiş ve yeni tasarım özellikleri
Gelişmiş Otomatik Park Sistemi, Akıllı Bagaj Kapağı, Gelişmiş Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, Isıtmalı Deri koltuklar ve Isıtmalı Direksiyon, Adaptif Hız Kontrol Sistemi gibi özelliklerle sunuluyor. Yeni Kuga’da Ford’un yeni SUV tasarım diline sahip trapezoid ızgara, LED gündüz farları, yeni sis farları tasarımı, yeni stop lambaları ve yeni tasarlanmış bagaj kapağı ilk bakışta dikkatleri üzerine topluyor.

Akıllı bagaj kapağı
Yeni Ford Kuga’nın Akıllı Bagaj Kapağı sayesinde eller doluyken bile bagajın altındaki sensörü ayak hareketiyle aktif ederek bagajın açılması ve kapatılması mümkün.

Çapraz trafik uyarı sistemi (Kör Nokta Uyarı Sistemi kapsamındadır)
Bir park yerinden geri geri çıkarken ve gelen trafiği sınırlı olarak görürken, gelen araçları tespit ederek uyarı sinyali verebilir. Teknoloji, gelen trafiğin yönüne bağlı olarak sol ya da sağ yan aynada da bir ışık yakar.

Düşük hızda çarpışmaları önlemeye yardımcı
Sık sık durup kalkma gerektiren yavaş trafikte çarpışmalar her zamankinden fazla yaşanır. Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, bu tür çarpışmalardan kaçınmaya ya da şiddetinin azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Araç saatte 50 km’den düşük bir hızda seyrederken, sensörler öndeki aracın beklenmedik bir biçimde durduğunu saptarsa, sistem otomatik olarak fren uygular.

Park yerlerine stressiz girin ve çıkın
Yeni Ford Kuga, sahip olduğu asistan teknolojileriyle sürüşü ve park etmeyi kolaylaştırıyor. Ultrasonik sensörleri kullanarak çalışan Gelişmiş Otomatik Park Sistemi, sürücünün direksiyona dokunmadan sadece gaz ve fren pedalı kontrolüyle dikey ve paralel boşluklara park edebilmesini sağlıyor.

Adaptif hız kontrol sistemi
Öndeki radar sensörler ile yolu izleyen ve önünde araç algıladığında yavaşlamasını sağlayan gelişmiş bir hız kontrol sistemi. Sistem daha yavaş bir araç tespit ettiğinde, arabayı önceden belirlenmiş bir mesafeyi korumak için yavaşlarken, öndeki yol açık olduğunda da sistem seçilen hıza kadar hızlanıyor.

Fotoğraf: Doku Photography

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"