Dr. Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniği Medikal Estetik Hekimi Yasemin Savaş ile güzellik tanımını, estetik ya da cildimize küçük dokunuşlar yaptırırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini, günlük rutininde kendisine nasıl bir bakım uyguladığını konuştuk. Röportajımız 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yayınlandığından Yasemin Hocanın mesajı ile sizleri röportajımıza davet ederken, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’müzü de kutlarım… Biz kadınlar her zaman güçlüyüz, bu bizim en büyük güzelliğimiz…

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajınla röportajımıza başlayalım isterim… Güzelliğini gücünden alan kadınlara selam olsun diyerek neler söylemek istersin?
Bence her kadın doğuştan güçlüdür. Senin de dediğin gibi güç beraberinde güzelliği de getiriyor. Kadın her yaşta güzeldir. Güzellik de bir bütün. Kadın dediğin; sessiz kalmamalı, teslim olmamalı, pes etmemeli, istemedikleri hayatlara zorlanmamalı, ekonomik özgürlüğünü elinde tutabilmeli… Ülkemizde bunların hepsini yapmak zor olsa da bizler, her zorluğun üstesinden gelen, çağdaş Türk Kadınlarıyız. İstediğimiz her şeyi başarabileceğimizi unutmamalıyız. Dünya Emekçi Kadınlar Günü’müz kutlu olsun.

“Güzellik sadece altı boş bir tanım değil” dedin, güzellik kavramını biraz daha açar mısın?
Güzellik daima matematik formülleri ile tanımlanmaya çalışılmış. Ölçüler, oranlar (altın oran).. Bizim de başvurduğumuz yollar bunlar ancak, her zaman güzellik tek başına bir matematik de değil elbet. Güzellik bir bütün aslında, bir uyum. Zerafet, zeka ve ruhsal güzellik. Bunların hepsi varsa biz bunu güzellik olarak adlandırıyoruz.

Sadece bakımlı olmak değildir güzel olmak. Davranışınızla, giyiminizle,  duruşunuzla, özgüveninizle, mimiğinizle, karşı tarafa geçirdiğiniz enerjinizle bir bütündür güzellik. Her kadın güzeldir. Bizler sadece küçük dokunuşlarla aynadaki görüntünüzü istediğiniz gibi yapmaya çalışıyoruz sadece.

Peki  kendinize  hangi aralıklarla hangi küçük dokunuşları yapıyorsun?
Cildim çok kuru ve hassas, kılcal damarlarım çok yüzeyde ve lekelenmeye müsait. Bu nedenle ayda 1 vitamin enjeksiyonlarımı, nem bakımlarımı, 2-3 ayda bir lekelenme eğilimi ve ton farklılıkları için cilt tipime uygun ürünlerle uygulunan thulium bakımlarımı hiç aksatmam.

Günlük cilt bakımı ritüellerim dışında; cildimin kalitesini arttıran uygulamaları seviyorum. 4 ayda bir düzenli botoxumu yaparım.  Eskiden dişlerimi sıkardım, düzenli olarak uyguladığım massater botoxlarından sonra bundan kurtuldum ve tüm yakınlarıma, sevdiklerime önerip, uyguluyorum. Massaterbotox diş sıkma problemini geçirirken yüzde genişlemeyi de önleyen, bir uygulama çünkü.

Boyun kaslarımı ve platisma bantlarımı yumuşatmak için senede 2 kez highbotox uyguluyorum. Antiaging uygulamalar, majör ozon, glutatyon tedaviler de cilt sağlığı yanında bağışıklığı kuvvetlendirici ve metabolizma düzenleyici tedavilerdir, senede 1 kür uygularım.

“Doğallığınızı kaybetmeden, başkalaşmadan, kendinize özgü işlemleri tercih edin.”

Cilt kalitesinden bahsetmişken kliniğinin adı da “Dr. Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniği”… Neden?
Dr. Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniği Yaşlanmaya bağlı hasarların yaşam kalitemizi bozmasına engel olmak ve bireylere hayatlarının tüm evrelerinde kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için gereken bilimsel ve tıbbi desteği sağlamak amacıyla kuruldu. Medikal estetik çok geniş bir kavram ama özellikle kişiye özel tedavi önemli. Biz çok geniş bir alanda hizmet veren bir kliniğiz.  Enjeksiyonlu uygulamalar, lazer işlemleri, cilt gençleştirme, bölgesel incelme, beslenme ve diyet danışmanlığı , saçlı deri tedavileri  gibi aklınıza gelebilecek tüm  medikal estetik uygulamalarını kliniklerimizde yapıyoruz. Ayrıca,  sağlıklı beslenmeniz, spor alışkanlığınız,stres yönetiminiz… kısacası hayatınıza kazandırabileceğiniz tüm iyi alışkanlıkları da önererek, hastalarımızın yaşamlarına kalite katmaya çalışıyoruz.

Bir Estetik Uzmanı olarak senin günlük rutin bakımın nasıl?
Güne yüzüme nemlendiricimi sürmek ile  başlarım, üzerine mutlaka renkli  güneş koruyucumu sürerim. Son olarak  bir pudra  benim için tamamdır 🙂 Çok hafif makyaj yaparım zaten.  Gün içinde de aralıklarla nemlendiricimi yenilemeye çalışıyorum. Bu arada çok su tüketirim, yeterli miktarda su tüketmek cildimiz için çok önemli. Akşam yatmadan önce  cildimi mutlaka temizlerim. Doğal, kliniğimde de kullandığım Hyaluronik asit içerikli bir temizleyici ile yüzümü temizlerim. Temizlemenin ardından nemlendirici ve göz çevresi kremimi sürerim. Serumlarımı haftada bir ya da iki kez kullanıyorum. Güneş koruyucularımı ve kremleri hiç ihmal etmem.

Genlerden torpilli ciltler, zaten güzel diyerek ya cildine yatırım yapmıyor ya da çok geç yaşta başlıyor, bu doğru bir adım mı sence?
Çok yanlış, çünkü yaşlanmada çevre faktörü artık genetiğin önünde. Genlerimiz yüzde otuz etken olurken kalan yüzde yetmiş  ise çevre faktörü…Siz cildinizi temizlemez, nemlendiricinizi ve güneş koruyucunuzu sürmez, bunu yapmayı rutininiz haline getirmezseniz cildinizin genlerden gelen güzelliğini de kaybedersiniz. Hep şunu söylerim; annenize, anneanneenize ve teyzenize bakın. Bu sizin için en güzel aynadır. Böylelikle ilerde nelerle karşılaşabileceğinizi görerek, cildinize doğru yatırımlar yapabilirsiniz… İnce kırışıklarınız varsa nemlendirin, sarkma ağırlıklı bir cildiniz varsa yağlanmayı dengeleyin ve cildinizin kollajenini uyaran uygulamalar yaptırın. Doğallığınızı kaybetmeden, başkalaşmadan, kendinize özgü işlemleri tercih edin.

Eskiden estetik yaptırdığını insanlar saklardı, şimdi sosyal medyadan bizler ilan ediyoruz. Estetiğe bakış açımız mı değişti daha iyi sonuçlar mı almaya başladık?
Günümüzde uzun istirahat gerektirmeyen, günlük hayatı fazla etkilemeyen, cerrahi işleme gerek duyulmadan, kısa sürede sonuç alınabilen medikal estetik uygulamalarının popülerleştiğini söylemek mümkün. Her yıl estetik trendleri değişse de genç, canlı ve ışıldayan bir cilt ile yıllara meydan okuyan bir vücuda sahip olma isteği hiç değişmiyor. Yılın estetik trendleri de teknolojik gelişmelerle, bu isteklere daha hızlı ve kolay cevap veren ameliyatsız uygulamalarla şekillenmeye başladı. Günümüzde bu konuda farkındalık arttı.

Artık anneler kızlarını getiriyor, erkenden uygulamalara başlıyorlar. Bu süreç doğallaştı artık, çünkü herkes yaptırıyor ve kabul ediliyor. Aksine yaptırmamak tuhaf oldu…

Dr. Yasemin Savaş Medikal Akademi şu an aktif mi?
Değişen ve gelişen dünyada modern kadının sosyal ve ekonomik hayata dâhil olması, kozmetik ürünlerine ve güzellik sektörüne olan ilgisinin artması, güzellik sektörüne artan bu ilgi sonucunda doğan istihdam açığı, uzman estetisyenlere olan ihtiyacı da artırdı. Bu ihtiyaç doğrultusunda kurduğum  Dr. Yasemin Savaş Akademi’nin en önemli amacı, henüz meslek edinememiş kadınları iş hayatına kazandırmak, mevcut mesleğini yapmak istemeyen ve yeni iş arayışında olan ama bu konuda eğitim almamış  kişilere  bu fırsatı sunmak.  Bir kadın olarak bunun bir sosyal sorumluluk olduğunu düşünüyorum, hedefim mesleğini severek yapacak uzman estetisyenler yetiştirmek.

Pandemi döneminde bir ara verdim ama tekrardan aktif hale gelecek, katılmak isteyenler bizleri sosyal medyadan @dr.yaseminsavashesabımdan takip ederek güncel bilgilere ulaşabilirler.

Klinik, Akademi ve bir de Mestder var… Ondan da bahseder misin?
Medikal Estetik Tıp Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı’yım. Türkiye’de bu işe gönül veren ve hakkı ile yapmak isteyen hekimlerden oluşan bir dernek. Donanımlarımızı arttırmak, yeni başlayanlara katkı sağlamak ve ülkede farkındalığı yaratmak için kurulmuş bir derneğiz.

Acaba dolgu yapsam mı botoks için erken mi, bakım yaptırsam ama cildime zarar verir mi gibi endişeleri olan ama bir yerden de cildine bakım yapmaya başlamak isteyenlere neler önerirsin?
Hepimiz daha genç, daha fresh ve güzel görünmeyi arzu ediyoruz. Yaşının en güzeli olmayı kim istemez… Bakımlı ve genç görünmek, zamanında önlem alarak yaşlanmayı geciktirmek günümüzde kadın erkek herkesi peşinden koşturan bir trend haline geldi. Bu konudaki bilinç arttı, insanlar doktora gittiklerinde ne istediklerini biliyorlar. Hızını bu trendden alan cerrahi ve cerrahi olmayan estetik sektörü, tıbbın imkanlarının her geçen gün artmasıyla büyümesini sürdürüyor.

Ancak dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu var ki; yetkin olmayan kişilerce, ruhsatsız yerlerde, ruhsatsız ürünlerle, sağlık kuruluşları dışında yapılan uygulamalar, hem sağlık açısından hem de kayıt dışı olmasından dolayı sektöre çok zarar veriyor. Hizmet alacak kişilerin dikkatli olması gerekiyor. Her şeyden önce yapılan yanlış işlemlerin insan sağlığı için çok ciddi ve ağır sonuçları olabilir

Enjeksiyonlar sadece doktorlar tarafından yapılabilir. Hekimde olsa bu işlemleri bir güzellik salonunda yapamaz, sağlık kuruluşu olan yerlerde yapması gerekir. Ruhsatlı ürünleri tercih eden, emin olduğunuz klinikte; ürünün adını görerek, bakarak işlem yaptırın. Hasta olarak bunları sorgulama hakkına sahipsiniz.

Cilt: Parlaklık
Kadın: Estetik
Güzellik: Fresh ve canlı görüntü
Nem: Işıltı
Bakım: Güç, güven

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"