Yazın güneşten kaynaklı oluşan zararı en aza indirmek için yapılması gereken tedaviler hakkında bilgi veren Medikal Estetik Hekim Dr. Ayşegül Girgin, “Yüz boyun ve dekolte güneşten en çok etkilenen yerlerimizin başında gelmekte iken ellerimizi de unutmamamız gerekir. Güneşin etkisiyle cildimizde kuruma, lekelenme ve kırışıklıklarda artma gibi problemlerde ilk sırada yer alan tedavi kimyasal peelinglerdir.” diyor.

Güneşin sıcak, turuncu enerjisi, denizin serin maviliği ve doğanın ılık yeşilliği tüm bedenimize ve ruhumuza iyi gelir. Bu nedendir ki yaz aylarında kendimizi deniz güneş ve doğanın kollarına bırakmak isteriz. Bu kadar olumlu yönlerinin yanında gerektiği gibi korunmazsak yaz mevsiminin saçımızdan tırnağımıza kadar zarar verme ihtimali de önemli bir gerçektir.

Işıltı peelingi ile cildinizi canlandırın 
Yüz boyun ve dekolte güneşten en çok etkilenen yerlerimizin başında gelmekte iken ellerimizi de unutmamamız gerekir. Güneşin etkisiyle cildimizde kuruma, lekelenme ve kırışıklıklarda artma gibi problemlerde ilk sırada yer alan tedavi kimyasal peelinglerdir. Kliniğimizde Işıltı peelingi olarak adlandırdığımız bu uygulamada meyve asitleri ile kontrollü bir soyulma ile yıpranan cildi ortadan kaldırarak ciltte derin bir temizlik sağlarken; içeriğindeki vitaminler antioksidanlar sayesinde cildin canlı taze hücreler üreterek yenilenmesini sağlamaktadır.

Tedaviye eklenecek olan mezolifting (yüz ve dekolteye yapılan mezoterapi) içeriğindeki somon DNA, C vitamini ve Hyaluronik asid gibi etken maddeler lekelerin azaltılmasını ve cildin nemlendirilmesini sağlar. Peeling ve mezolifting 4-6 seans uygulama gerektirirken; genç hücrelerden laboratuvar ortamında üretilerek saflaştırılmış exosomal kök hücre ekstreleri ile yapılan tedaviler 2-4 seans gerektirmektedir. Cilt ve cilt altı dokusunda fibroblast adlı hücrelerimizden kollajen üretimini sağlayarak cildi nemlendiren, canlandıran ve kalınlaştırarak dayanıklılığını arttıran kolajen aşısı tedavisinde ise tek seans yeterli olmaktadır.

Saçları da besleyin 
Sık yıkanmaktan, deniz ve güneşten yıpranan saçlarımız için saç mezoterapisi, PRP, otolog mikrogreft tedavi ve exosomal kök hücre tedavisi en sık başvurduğumuz tedavilerdir. İçeriğindeki vitamin mineral, peptitler ve büyüme faktörleri ile saçımızı ve saçlı derimizi besleyen, saçımızın dökülmesini azaltırken uzamasını hızlandıran, canlandırıp kalınlaştırıp parlatan saç mezoterapisinde tedavi ihtiyacı 4-12 seans iken; kendi kanımızdan elde ettiğimiz PRP içeriğindeki büyüme faktörleri ile yapılan tedavilerde 3-5 seans yeterli olmaktadır.

Saçımız çok inceldi zayıfladı ve dökülmesi arttıysa ve zamanımız yok ise bu durumda tercihimiz kendi saçlı derinizden elde ettiğimiz otolog mikrogreft tedavi veya exosomal kök hücre tedavisi olacaktır. Tüm bu uygulamalar cilt yenileme ve canlandırma esasına dayanan tedavilerdir. Tamamı muayenehane şartlarında, anestezi gerektirmeyen ve15-20 dk gibi çok kısa süreli uygulamalar olup iyileşme süresi yoktur. Elbette etkilerini uzatmak için uygulamaların devamlılığını sağlamak, ev bakım ürünlerinizi ve güneş koruyucunuzu düzenli olarak kullanmak ve elbette ki sağlıklı yaşam kurallarına uymak gerekir.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"