Araç içinde güvenliği sağlamak da konforlu bir yolculuk yapmak da çok önemli. Yol boyunca ağlayan bir bebek ya da çocuk hem sizin dikkatinizi dağıtacak hem de yolunuz kısa da olsa bitmez çekilmez hale getirecek. Bunun için dışarıya çıkmadan önce bebek de olsa afacanınıza nereye gideceğinizi ne yapacağınızı anlatın. Bebektir anlamaz demeyin, sizi duyduğuna göre hafızasına da yazıyor olsa gerek yapacaklarınızı. Anlatımınızı yaptıktan sonra arabanıza bindiğinizde güvenlik önlemlerinizi alın. Nelere mi dikkat etmelisiniz? Cevabı yazımızda.

Doğru oto koltuğu
Çocukların araç içinde rahat etmesi en doğru oto koltuğuyla olur. Peki en doğru dediğimiz kime göre neye göre doğru? Elbette ki bebeğinizin boyu, kilosu ve yaşı alacağınız oto koltuğunda seçiminizi etkileyecek en baş kriteriniz. Hangi markayı seçerseniz seçin bebeğinizin rahatlığı önceliğiniz olacağından dolayı konfor açısından ürünün, size ne sunduğu da çok önemli.

Pratik ürünler
Araç içinde bebeğinizin rahat etmesi için siz de kendiniz için kullanımı pratik ürünleri seçmelisiniz. Nedir bu pratik olması? En özet haliyle araca güvenli ve aynı şekilde kolayca takılması demek.

Emniyet kemeri

Araç emniyet kemeri de yine son derece önemli. Oto koltuğunuzun ISOFIX veya araç emniyet kemeriyle bağlantısı yapılıp yapılmayacağına dikkat edin. Darbelerde, bebeğinizin çok sarsılmayacağı, sarsıldığında istediğiniz korumayı sağlayacak bir kemer de yine seçimiz olmalı.

Yükseklik ayarı
Çocuğunuz koltuğa oturduğunda tüm vücudu rahat etmeli. Etmeli ki yolculuğunuz da daha keyifli geçsin. Yol boyunca çocuklar dışarıyı izlemeyi severler. Yükseklik ayarını yapabileceğiniz bir koltuk seçimi yapın.

Konfor
Yapmadığınızı biliyoruz ama hatırlatmakta fayda var. Çocuğunuzu ön koltuğa oturtmayın. Aslında arka koltuk ve elbette kendi oto koltuğu hem güvenlikleri hem de etrafı daha kolay izlemeleri açısından çok daha konforlu. Bunu ona doğru cümlelerle anlatmayı tercih edin. Eğer daha küçük bir bebekten bahsediyorsak önüne belki yol boyunca kendisine eşlik edecek bir video açabilir ya da oyuncağını yanına verebilirsiniz.

Dikkat
Bebeğinizin güvenliği için yolda gösterdiğiniz dikkat tüm güvenlik ve konfor önlemlerinin en başında geliyor olmalı. Yol boyu aman iyi mi bir sorun var mı diye çocuğunuza odaklanmak yerine; onun da oturduğunda rahat edeceği, etrafını güzelce izleyebileceği, sağlam bir kemerle bağlandığından emin olduğunuz bir koltuğu tercih edin.

Gölgelikler
Güneşin çocuğunuzu rahatsız etmesine izin vermeyin ve camlarınıza gölgelikler takın. Bunları da onun sevdiği çizgi karakterlerinden seçerseniz onun için de eğlenceli bir yolculuk olmuş olabilir.

Çocuk araç kilidi
Çocuklar her daim hareketlilerdir. Oto koltuklarında arabanın içinde oturuyor olsalar bile. Hareket etmeden önce mutlaka çocuk araç kilidinizi aktif hale getirin. Elleri kolları camda olabileceğinden açıp kaparken de dikkat edin.

Kısa molalar
Çok uzun bir yolculuğa çıkacaksanız küçük molalar planlayın. Biz yetişkinler bile arabanın içinde daralabiliyoruz. Bu yüzden bebeğinizin de dinlenmesine izin verin.

Boyun yastığı
Araba da uyuyan bebek/çocuk sayısı çok fazla. Oto koltuğu yapı olarak uygundur ama siz yine de arabanızda boyun yastığı bulundurun.

Müzik
Dinlemekten keyif aldığı müzikleri bir cd’de toplayın ve yolculuk sırasında birlikte şarkılara eşlik edin.

Oyuncak

Eğer arkada tek oturma konusunda bebeğiniz huysuzluk yaparsa yanına en sevdiği ayıcığını da alın ve onu da oturtup, kemer takın.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"