Hamile misiniz? Tatil planları mı yapıyorsunuz? Aman dikkat siz artık iki kişisiniz ve biraz daha özenli olmalısınız. Hamile olmanızdan dolayı değişen hormonların dengesi elbette almanız gereken önlemleri de arttırıyor. Unutmayın ki siz hasta değilsiniz. Bu yüzden de hasta gibi ortalıkta gezinmeyin ama önleminizi de alın.

Tatile çıkmadan önce bu önerilere kulak verin

  • Seyahat kararı verdiğinizde öncelikle doktorunuzla görüşüp seyahat öncesi muayene olun.
  • Seyahat edilecek bölgedeki en yakın hastaneyi veya sağlık kuruluşunu not etmeyi unutmayın.
  • Tıbbi dosyaları, ultrasonografi raporları, kan tahlilleri ve kan grubu kartınızı yanınıza almayı unutmayın.
  • Gebelikte artan hormonlar nedeniyle güneşe karşı hassasiyet artar ve gebelik maskesi denilen yüzde koyu renk lekeler oluşur. Bu nedenle yaz aylarında yüzünüze yüksek faktörlü güneşten koruyucu kremleri sürün. Ayrıca cildin kurumasını önlemek için bol sıvı alın.
  • Tatilde güneş ışınlarının dik olduğu saat 12-15 arası güneşe çıkmayın. Güneşlenmeyi 1 saat güneşlenme, 45 dk. serin yerde dinlenme ve bol sıvı alımı şeklinde gerçekleştirin. Güneşe direkt maruz kalmayın, gölgede veya şemsiye altında güneşlenebilirsiniz.
  • Genellikle gebeliğin ilk 3 ayında düşük tehlikesi artabileceği için uzun seyahat etmemeye özen gösterin.
  • Tüm gebeliğiniz boyunca tropik bölgelere veya hijyen problemlerinin olabileceği ülkelere seyahat etmeyin.
  • Gebeliğin 32. haftasından sonra şehir dışına uzun yolculuk, erken doğum tehlikesi ve yolda oluşabilecek acil durumlarda gerekli tıbbi desteğin zamanında alınamayacak olması nedeniyle mecbur kalınmadığı sürece tavsiye etmiyoruz.
  • Düşük öyküsü, rahim ağzı yetmezliği, dış gebelik öyküsü, erken doğum öyküsü, vajinal kanama, düşük riski, çoğul gebelik, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, diğer organ sistemlerine ait kronik hastalığınız varsa özellikle yurt dışı ve uzak yerlere seyahat etmekten kaçınmalısınız.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"