Tatil dedin mi akan sular durur elbette ama iş çocukla tatile gitmek olunca o sularda biraz değişiklikler olabilir. Yanınıza alacaklarınız, gideceğiniz yerler, yolculuk süreniz… Hepsinin son derece önem kazandığı bir tatilde bavul hazırlamak da meşakkatli bir iş elbette. Şimdi sakince eksiklerimizi birlikte çıkaralım. Kaleminiz elinizdeyse listemizi çek edelim birlikte…

Tatile nasıl gideceksiniz?

Uçakla mı yoksa kendi aracınızla mı gideceksiniz? Gideceğiniz yolun mesafesi nedir? Tatil için çocuğunuz ya da bebeğiniz de hazır mı? Bu kilit soru. Cevabınız olumluysa plana devam ediyoruz demektir.

Uçak yolculukları
Uçak yolculuklarında büyüklerin bile zaman zaman rahatsızlandığını düşünürsek çocukların huysuzlanmalarını normal karşılamak gerekir. Yolculuğunuzun doğru zamanı belki de onun uyku saatine denk gelen saat olabilir. Böylece çocuğunuz uyandığında, siz konaklayacağınız yere çoktan gelmiş olur ve sorunsuz bir yolculuk deneyimini ardınızda bırakmış olursunuz.

Araba yolculukları
Arabada olmayı her çocuk sever. Bu yüzden hiç sorunsuz yolculuğunuza devam edebilirsiniz (tabi çok uzun saatler sürmeyen bir yolculuğa çıkmışsanız). Yolculuk öncesi çocuklarınızın karnını doyurun, tatlı yedirmeyin, yanınıza bulantı hapı alın veya yolculuk öncesi içirin, su içirmeyin ve yanınıza bir tuzlu bisküvi alın.

Çocuğunuzu bilgilendirin!

Ona gideceğiniz yerler hakkında yolculuğunuz sırasında bilgiler verin. Böylece gideceği yeri kafasında canlandırmış ve yol boyunca keyifli bir sohbet etmiş olursunuz. Uçakla gidecekseniz ve eğer bu sizin ilk uçak yolculuğunuz olacaksa uçak ile gelebilecek her türlü soruya hazırlıklı olun. Yoksa birden gelen “Anne bu uçak nasıl havada bu şekilde uçabiliyor?” sorusuna bakakalırsınız.

Bebeğinizle yolculuğa çıkacaksanız eğer seyahat çantanızda bunları bulundurmalısınız:
Güneş kremi, bebek bezi, ıslak mendil, pişik kremi, termometre, ateş düşürücü şurup, yara bandı, anti bakteriyel krem, tırnak makası, kağıt havlu, bebek şampuanı, giysi çantası, kanguru, doktorunuzun telefonu, oyuncak, beslenme seti, termos, alt açma bezi, yedek emzik ve biberon…

Aman unutmayın!
Kıyafetlerini ve ilaçlarını almadan zaten dışarıya çıkmazsınız evet ama asıl unutmamanız gereken en önemli şey en sevdiği oyuncağı, yastığı, battaniyesi artık neyse o obje, eşya ya da oyuncak yanınızda olmalı. Yoksa tatiliniz burnunuzdan gelebilir.

Eşyalarını bavula koymayın!
Nasıl cüzdanınızı, makyaj çantanızı, parfümlerinizi bavulunuza değil de çantanıza koyuyorsanız bebeğiniz ya da çocuğunuz için gerekli olabilecek, sık sık kullanacağınız eşyaları onun için hazırlayacağınız ayrı bir çantaya koymanızı öneririz. Böylece ihtiyaç anında bavulu açmak zorunda kalmaz, kolayca aradığınıza ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"