A.S. Watson Group İklim Değişikliğiyle Mücadelede Sürdürülebilirlik Hedeflerini Büyütüyor! Dünyanın önde gelen uluslararası sağlık ve güzellik perakendecisi A.S. Watson, çevresel etkilerini azaltma ve iklim değişikliğiyle mücadelede hedeflerini ortaya koymuştu. 2021 sonu itibariyle sera gazı emisyonu azaltım hedeflerine ulaşan firma, şimdi de iklim değişikliğiyle mücadeleye katkılarını hızlandıracak yeni hedeflerini açıkladı.

A.S. Watson, 2019 yılında, Kapsam 1 ve 2 sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 2015 baz yılı değerlerine göre %40 azaltacağını duyurmuştu. Planlanan takvimin önüne geçen firma, koyduğu hedefi aşarak yıl bitmeden %42’ye ulaştı. Bu önemli başarının ardından A.S. Watson, yeni emisyon azaltım hedeflerini açıkladı. Hedefler şunları içeriyor:

1. Kapsam 1 ve 2 sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 2018 baz yılı değerlerine göre %50 azaltmak
2. Satın alınan ürünler ve hizmetlerin taşıma ve dağıtım işlemlerinden Kapsam 3 sera gazı emisyonlarını 2018 baz yılı değerlerine göre 2030 yılına kadar, yaratılan her 1 dolar ekonomik değer başına %58 azaltmak
3. Satın alınan ürünler ve hizmetlerin taşıma ve dağıtım işlemlerinden sorumlu tedarikçilerin %33’ünün 2027 yılına kadar bilime dayalı hedefler koyacaklarını taahhüt etmek

A.S. Watson Group Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve A.S. Watson Asya ve Afrika Genel Müdürü Malina Ngai şöyle söylüyor: “A.S. Watson olarak, bugün ve gelecekte müşterilerimiz ve gezegenimiz için en doğru olanı yapmayı amaç edindik. Sürdürülebilirlik, engelli koşuya benzer. Engelleri aşmak kararlı ve dirençli olmayı gerektirir. Bunu tek başımıza başaramayız. Tedarikçilerimiz ve müşterilerimizle kurduğumuz ortaklıkların ciddi etkileri olacağına inanıyoruz.”

Ngai ayrıca şunları ekliyor; “Sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik yeni hedeflerimiz ise hepimiz için daha iyi bir dünya inşa etmeye yönelik sürdürülebilirlik çabalarımızı hızlandırma konusundaki kararlılığımızın göstergesidir.” İklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik faaliyetlerimize ek olarak Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla (SKA’lar) uyumlu bir şirket olma kararlılığımızı da güçlendirerek, uyma taahhüdü verdiğimiz SKA sayısını 15’e çıkardık. Bunlar arasında Temiz Enerji ve İklim Eylemi de var.”

Yeşil Mağazalarla Geliyoruz
A.S. Watson her şeyin mağazalarla başladığının bilincinde. Bu nedenle düşük çevre etkili mağazacılık yolunda kendi perakende dönüşümünü hızlandıracak Küresel Yeşil Mağazalar Çerçevesini Nisan ayında yürürlüğe koydu. Şirket, daha sürdürülebilir bir gelecek için kendi alanında küresel hareketlenmeyi hızlandırmayı umuyor.

2021 sera gazı emisyonlarının %74’ü elektrik tüketiminden kaynaklanan şirket için, verimli elektrik şebekeleri oluşturmak artık temel önceliklerden biri haline geldi. Dolayısıyla enerji verimliliğini artırmak ve yenilenebilir enerji kullanmak Küresel Yeşil Mağazalar Çerçevesinin başlıca iki odağını oluşturuyor. Bu misyonu desteklemek maksadıyla 2014 yılında yerel enerji tasarrufu girişimlerini takip edecek bir küresel enerji yönetimi programı oluşturuldu.

Yeşil enerjinin yaygınlaşmasını desteklemek, en az sera gazı emisyonlarını azaltmak kadar önem taşıyor. A.S. Watson, Avrupa’nın üç büyük pazarındaki mağazalarında %100 yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik tüketimine geçti bile. Bunlar arasında; Birleşik Krallık, Belçika ve Hollanda’daki Superdrug, Savers, The Perfume Shop, Kruidvat, Trekpleister ve ICI PARIS XL mağazaları yer alıyor. A.S. Watson’ın Avrupa mağazalarında tükettiği elektriğin %86’sı yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediliyor.

Müşterilerle Daha Yeşil
A.S. Watson her zaman müşterileri nezdinde sürdürülebilirlik kültürünü destekleyen ve teşvik eden firmaların başında gelmiştir. Perakende mağazalarında her gün müşterileri daha sürdürülebilir ürünler ve daha yeşil bir yaşam tarzını benimsemeye teşvik ediyor.

Dünya Çevre Günü kutlamaları kapsamında Watsons, Hong Kong, Tayvan, Tayland, Malezya, Filipinler, Singapur, Endonezya, Vietnam ve Türkiye dahil farklı pazarlarda müşterileri, daha sürdürülebilir bir gezegen için davranış alışkanlıkları değişikliğine teşvik eden ve dünyanın ilk Sürdürülebilirlik Sanal Gerçeklik Ağını lanse etmeyi amaçlıyor. Sistem, müşterilere, kapsayıcı sanal gerçeklik (VR) deneyimi sunarak çevreyi nasıl koruyacaklarına ve iklim değişikliğiyle nasıl mücadele edeceklerine ilişkin bilgiler verecek.

Ngai sözlerine şöyle devam ediyor, “Gelecek Geldi. Sağlık ve güzellik perakendeciliği sektörünün liderlerinden biri olarak gezegenimiz üzerindeki etkimizi en aza indirmek, müşterilerimizin eğitimini ve katılımını sağlamak ve iş ortaklarımıza daha yaşanabilir bir dünya inşa etme yolunda ilham vermek istedik. Bugün attığımız küçük ya da büyük tüm adımların geleceğimiz üzerinde derin etkileri olacağına inanıyoruz.”

A.S. Watson Group, firmanın sürdürülebilirlik çalışmalarını ve başarılarını özetleyen 2021 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Şirket sadece yeşil mağazalar kurmakla kalmıyor aynı zamanda kurum içinde ve dışında sürdürülebilirlik kültürü de yaratmak için çalışıyor. Yeni normali yaşadığımız şu günlerde rapor, A.S. Watson’ın geçtiğimiz iki yıl boyunca Covid-19 pandemisine karşı küresel çapta mücadelesine ve müşterilerinin yüzlerini güldürmeye hazır olduğuna da değiniyor.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"