14 Şubat Sevgililer Günü genel olarak romantik aşkın kutlandığı bir gün olarak akıllara kazınsa da çoğu kişinin hayatını paylaştığı kişiye hediye alma telaşı anlamına geliyor. İlişki koçu ve aile dizimi uzmanı Gül Çukur hediye almanın ötesinde romantik ilişkilerde daha mutlu olabilmenin ve ilişkiyi canlı tutabilmenin yollarını paylaşıyor.

Hayatımızda büyük yer tutan romantik ilişkiler, sosyal bir varlık olan insanın, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürebilmesi için önem taşıyor. İlgiyle, sevgiyle, tutkuyla başlayan ilişki tüm yaşamda olduğu gibi bir süre sonra değişim içine giriyor. İlişkilerin zamanla monotonlaştığına dikkat çeken Gül Çukur, ilk zamanlardaki heyecanı ve canlılığı korumak için önerilerde bulunuyor. Uzun ve keyifli bir ilişki için her iki tarafın da sorumlulukları olduğunu söyleyen Çukur, ‘“Seni dinliyorum” zamanları yaratarak, partnerinizi yargısız bir yerden yorum yapmadan sadece gözlerinin içine bakarak dinlemeniz çok önemli. Bir diğer önemli konu partnerinizle birbirinize alan tanımanız; 2-3 günlük tek başına tatil yapma fırsatı sunmak ilişkinize iyi gelecek. Cinsellikte birbirinize karşı istek ve arzularını açık bir şekilde söylemek, en az bir tane ortak bir konu bulup onun üzerinden paylaşımlar yapmak, birbirinizin kişisel gelişim yolculuğuna destek olmak, özel film geceleri planlamak ilişkiyi canlı tutar. Kadınlar duymak, erkekler görmek ister. Sıkça sevdiğinizi söyleyip, sıkça sevginizi gösterin” diyor.

‘Suçlayıcı konuşmalar partnerinizin duvar örmesini sağlar’
Çiftlerin yaptığı en büyük hatalardan birinin karşı tarafı suçlamak olduğunu söyleyen Çukur, ‘Partnerinizi suçlamayın, çünkü size duvar örer. Onun yerine bir tartışma durumu yaşandığında duygularınızı ifade edin. Örneğin; ‘Bu söylediklerin çok kaba demek yerine şu an bu söylediklerin canımı yakıyor ve üzgün hissediyorum diyebilirsiniz. Başka bir örnek vermem gerekirse ‘benimle hiç ilgilenmiyorsun’ demek yerine ‘bugün seninle zaman geçirmeye ve konuşmaya ihtiyacım var’ diyebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı nazik bir şekilde ifade ettiğinizde ilişkinizdeki değişime tanık olacaksınız.’

İlişki koçu ve aile dizimi uzmanı Gül Çukur daha sağlıklı ve mutlu bir ilişkide çiftlerin alma ve verme dengesini gözeterek herhangi bir durumda her iki tarafında üzerine düşen sorumluluğu almasının önemine dikkat çekerek, ‘Öz eleştiri yapması ve en önemlisi hatalı olan tarafın cesurca bunu görüp özür dilemeli. Şunu unutmayalım ki mükemmel ilişki yoktur birbirine anlayış göstermeyen ve birbirini duymayan çiftler vardır. Bir de geçinmeye gönlü olanlar. Geçinmeye gönlünüz var mı?’ diyor.

https://gulcukur.com/

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"