Yol üstü duraklarında gezintiye çıkmayı sevenlerdenim ben. Yolumun üstünde hangi müze, hangi millipark, hangi görülmeye değer bir yer duysam gitmek isterim bir daha buradan geçer miyim acaba düşüncesiyle. Aynı düşünce ile uğradığım Manyas Kuş Cenneti notlarımı sizlerle paylaşmak isterim…

Kuş Cenneti Balıkesir İli’nin Bandırma/Manyas ilçesine bağlı. Kuşların, Anadolu’dan Avrupa’ya göç yolu üzerinde bulunmasından dolayı yıllar önce milli park haline getirilen Kuş Cenneti’ne geçiş dönemlerinde gelmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Eğer benim gibi yazın ortasında giderseniz biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Adı Cennet olunca çok fazla beklediğim kuş seslerine çok az denk geldim diyebilirim. Geniş bir araziyi kaplayan yere ilk girdiğinizde sizi sağ bölümde kuşların maket gibi donduruldukları alan yer alıyor. Burada birçok kuş türünü görebilirsiniz. Bir kuş türleri sergisi gibi düşünebilirsiniz. Sonrasında ormanın içerisinde yürüyerek gözetleme kulesine çıkıp, size verilen dürbünle Manyas Gölü’nde bulunan kuşları gözlemleyebiliyorsunuz. Bunun dışında da yapabileceğiniz veya kuş seslerinden başınızın döneceği bir ortamla karşılaşmıyorsunuz maalesef ki.

İnternet sitelerinden okuduğum şu notu da paylaşmak isterim sizinle: “Göl ve çevresi, sürüngenler ve çift yaşamlılar bakımından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalarda göl ve yakın çevresinde 4 tür Semender, 6 tür Kurbağa, 4 tür Yılan, 2 tür Kertenkele ve 2 tür Kaplumbağa’nın bulunduğu kaydedilmiş.”

Kuş Cenneti’ne ille de gitmek istiyorum, ağaçların ve sazların üzerine yuva yapan kuş türlerini görmek istiyorum derseniz eğer dediğim gibi mutlaka ve mutlaka göç döneminde gitmenizi tavsiye ederim, yoksa benim gibi birkaç kuşa uzaktan bakıp geri dönmek zorunda kalırsınız…

Kuşların yoğun olduğu geçiş döneminde gittiğinizde ise Pelikan, balıkçıl, Kaşıkçı, Karabatak, Yaban Kazı, Yaban Ördeği ve Ötücüler’den oluşan binlerce kuşu görebilirsiniz.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"