Yaz yaklaşırken diyete ve spor yapmaya daha bir öncelik verdiğimiz bu dönemde bölgesel zayıflama konusundaki sorularımı Dr. Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniği, Medikal Estetik Hekimi Yasemin Savaş’a sordum. Son iki yıldır kendisi ile hem cilt hem de bölgesel incelme konusunda yol aldığımı artık çocuğunuz biliyorsunuz. 7 kilo verdiğim dönemde 4 seans ben de soğuk lipoliz yaptırarak rahatsız olduğum üst bacak bölgemi sıkılaştırdım. Özellikle altını çizmek isterim ki bu uygulamaların işe yaraması için spor ve sağlıklı beslenmeyi de ihmal etmemeniz gerekmekte. Detaylar röportajımda.

Bölgesel zayıflama neden daha fazla özen istiyor?
İstenmeyen bölgesel yağlar günümüz insanının en büyük sorunlarından biri. Bölgesel yağlanma çoğu zaman anatomik ve genetik yatkınlıktan kaynaklanan bir problemdir. Bölgesel zayıflamanın tedavisinde özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bölgesel yağlanma genellikle bel ve karın çevresinde ya da basen bölgesinde toplanır. Buradaki yağları uzaklaştırmak ve yok etmek zordur, çünkü dirençlidir. Yağlanma problemi olan o bölgeye özel uygulanan medikal estetik tedavileri , cihaz desteği ve egzersiz ile gözle görünür güzel sonuç alınır. Burada önemli olan kişinin şikayetini belirleyip uygun tedavi yöntemi ile bölgesel olarak o bölgede yağ kırılmasını sağlamaktır.

Bu bağlamda diyet ve spora takviye olarak bacak inceltme konusunda hangi uygulamaları önerirsiniz?
Bacak bölgesinde yağ yakımını arttırmak, kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırmak ana hedeftir. Hastanın şikayetçi olduğu bölgesel problemlerini belirleyerek; bacakta bölgesel yağlanmada ozon tedavinin, soğuk lipolizin, buz şoklu lipolizin, mezoterapinin ve ultrasonik ses dalgalarının etkinliği yüksektir. Selülit tedavisinde ozon, radyofrekans ve akustik ses dalga terapisi hatta gerekli durumlarda kombin tedaviler ile iddialı sonuçlar almak mümkün. Sarkma ve elastikiyet kayıplarında ise yine radyofrekans, ozon tedavisinden ve fokuslu ultrasondan yararlanabiliriz.

Bu uygulamalar için kaç seans gelmeli? Sıklığı ne olmalı?
Seans sayıları tamamen kişinin sosyal hayatına, ihtiyacına ve tedavi planına göre artabilir veya azalabilir. Tedavi süresi ortalama 2-3 aydır. Seans sayıları kişinin ihtiyacına ve sosyal ihtiyacına göre planlanabilinir.

Tekrardan bacakların kalınlaşma durumu var mı? Sürekli yapılması gereken işlemler mi bunlar?
Bu uygulamalar tedavi edici olarak düşünülür ancak korumak ve devamlılığını sağlamak tamamen hastanın özenine ve genetiğine bağlıdır. Eğer kişi gereken özeni göstermezse yapılan işlem ne olursa olsun cerrahi olsa dahi tekrar kalınlaşma eğilimi olabilir. Bu nedenle kişi sosyal hayatında yağlanmayı arttıran etkenlerden uzak durmalı ya da bu tedavilere belirli aralıklarla korunma seansları şeklinde gelmeli. Hastanın ihtiyacına göre belirli aralıklarla destek tedaviler yapılır. Kişinin beslenmesini düzenlemesi veya yaşamına spor eklemesi tedavilerin kalıcılığını arttırır.

Selülitlere de faydası olur mu bu işlemlerin?
Selülit aslında bir dolaşım problemidir. Dolaşım problemi ile birlikte yağlanmada artışta buna eşlik eder. Lokal yağlanma ve selülit arasında öyle bir denge vardır ki birbirlerini tetiklerler. Dolaşımı artıracak ve yağ yakacak tedaviler selülite fayda sağlayacaktır. Akustik ses dalgaları ile refleksoloji yaparak oradaki dolaşımı arttırmak selülitde gerileme sağlayacaktır.

Peki ne yapmalı onlar içinde?
Genetik yapımızı ne yazık ki değiştiremiyoruz. Dolaşım bozuklukları yani selülit veya bölgesel yağlanma gibi şikayetlerde önce sorunları belirleyip çözüme yönelik bütünsel ilerlemek gerekir. Kişinin şikayetini tedavi edip bitirmek yerine bir daha olmamasını sağlamak için kişinin yaşam şeklini düzenlemek gerekir.

Ameliyat önerir misin ya da ameliyat ne zaman düşünülmeli?
Tabi ki gerekli durumlarda öneririm. Öncelikle hastanın durumunu ve ihtiyacı belirlenir. Her hastayı sadece medikal estetik uygulamaları ile tedavi etmemiz mümkün değil, bazen cerrahi işlemlerden de destek alırız. Bazı durumlarda cerrahi olarak vücuttan yağ uzaklaştırmak gerekebilir. Cerrahi işlem sonrasında medikal estetik yöntemleri ve cihazlar o bölgede iyileşme sürecini hızlandırmak ya da kalıcılığını sağlamak için bize fayda sağlayabilir.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"