Zorlu Holding’in ana partnerliğinde gerçekleşen, toplumsal ve çevresel fayda üreten girişimlerin desteklenmesi kapsamında etki hızlandırıcı programı imece impact’e katılmaya hak kazanan 7 sosyal girişimden biri olan Manibux, çocukların kendi paralarını yönetmesi ve tasarruf bilinci oluşturması amacıyla yola çıkan ve yaşadığımız çağın tüm ihtiyaçlarını gözeten bir dijital harçlık uygulaması.

8-18 yaş arası çocuklara ve gençlere özel bir harçlık kartı olan Manibux, ebeveyn uygulamasıyla, anne ve babaların çocuklarına 7/24 anında ve güvenli bir şekilde para gönderebilmelerini sağlıyor, ebeveynler gerçek zamanlı bildirim ile takip ve kontrolünü yapabiliyor. Manibux, imece impact programı dahilinde sosyal etkisini görünür kılmak için oluşturduğu ‘etki raporu’ ile yeni yatırımcılarla buluşmaya hazırlanıyor.

Geleceğin teknoloji ile şekillendiği günümüzde, çocukların ilk finansal birikimleri olan harçlıkları Manibux ile çağa ayak uyduruyor. Manibux, çocukların finansal okuryazarlık eğitimlerinin bir parçası olarak çocuklara ailelerinin kontrolünde gerçek hayat dersleriyle finansal sorumluluğu ve para yönetme becerileri kazandırmayı hedefleyerek davranış temelli sosyal etki yaratmayı amaçlıyor.

Çocukların kendi paralarını yönetirken parayı tasarruf amacıyla da kullanılabileceğinin bilincini kazandıran bir eğitim platformu da olan Manibux, kendini bir EduFinTech girişimi olarak adlandırıyor.

Manibux’la çocuklar sorumluluk kazanırken özgür hissediyor
Uygulama hakkında bilgi veren Manibux kurucusu Canan Akmanoğlu Bayrak, Manibux ile çocukların tasarruf edebilme bilincini kazanabileceklerini, dijital kumbara özelliğiyle birlikte parayı biriktirmenin de keyifli ve kendi kontrollerinde olduğunu öğreneceklerini belirtti. Çocuklara ve ailelere ulaşabilecek doğru markalarla işbirliği yapmayı hedeflediklerini belirten Bayrak, anne, baba, çocuğun bir araya geldiği ve onlara ulaşmak isteyen firmaların da buna dahil olabileceği bir ekosistem yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’deki 18 milyon öğrencinin para yönetimini Manibux üzerinden yapabilmesini hedefleyen girişim yeni yatırımcılarını arıyor.

Manibux davranış temelli sosyal etki yaratmak için çalışırken Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen sürdürülebilir kalkınma amaçlarından “Nitelikli Eğitim” ve “Sorumlu Üretim ve Tüketim” maddelerine doğrudan katkı sağlıyor.

Tanıtım videosu
Etki raporu

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"