Saç Bakım Uzmanı Ahmet Çoban: “Saçlarımız aslında yüzümüzün en önemli çerçevesi ve dış görünüşümüzün de en çabuk dikkat çeken kısmı. Bu nedenle saç şeklimize karar verirken yapacağımız doğru seçimler bize hem sosyal hayatımızda hem de iş yaşamında oldukça pozitif sonuç sağlayacaktır.”

Bu konuda klasikleşmiş bir öneri yüz şekline göre saç modeline karar vermektir ama bazen bunun çok da iyi işlemediğini görürüz. Yani estetik ölçüt olarak yüzü hep oval olarak görmek isteriz ve kişi zaten oval bir yüze sahipse onun çok şanslı olduğu ve birçok modeli kolayca taşıyacağı söylenir. Ama bana göre aslında bundan çok daha detay noktalar var dikkat edilmesi gereken. Mesela yüzdeki çeşitli bölgelerin mesafesi ve birbirine olan proporsiyonu gibi. Bu nedenle alışılmış yüz şekillerine göre saç kesiminden öte birkaç tüyom olacak size.

Oval yüz
Oval yüz, yukarıda da bahsettiğim gibi gerçekten diğer yüz tiplerine oranla biraz daha şanslı. Ama bu yüz tipinde şakak ve göz mesafesine dikkat etmek gerekir. Bir bütün olarak yüz oval görünse de eğer bu kısımda bir kısalık varsa kakülden kaçınmalı. Ayrıca oval bir yüze sahipseniz yüz hatlarınızı kapatmamaya özen göstermeniz gerekir. Katlı saçlar yerine aynı hizada kesilmiş saçlar kullanarak yüz hatlarınızı belirginleştirebilirsiniz.

Kare yüz şekli
Kare yüz şekline sahip olanlar yüzlerini ovale çevirecek bir çerçeveyi çeşitli katlarla yakalayabilirler. Ayrıca bu yüz şeklinde burnun yüzün diğer kısımlarına göre oranı da önem kazanıyor. Mesela kare yüz şekline küt saç kesimleri çok önerilir. Ama eğer biraz büyük bir burna sahipseniz küt kesimlerin nerede bittiğine çok dikkat etmek gerekir çünkü burnu daha çok vurgulayabilir. Aynı şekilde çene mesafesine de bakılmalı.

Uzun yüz şekli
Bu yüz tipinde dikkat edilmesi gereken saçın çıkış noktasından çeneye kadar olan mesafenin yanı sıra alın ve çenenin geniş ya da dar oluşudur. Kıvırcık ya da dalgalı saçlar yüzü ovalleştirir. Uzun yüze sahip olanların tabii çok bilindiği gibi kısacık kesimlerden kaçınması gerekir. Uzun yüzü kısa göstermek için genelde kakül tercih edilir ama yine bakılması gereken yüzün tamamı değil aslında alnın şeklidir. Ayrıca Midlength dediğimiz orta boy saçlar da bu yüz şekillerine yakışıyor.

Kişiye özel altın oranı bulmalı
Bu genel önerilerin dışında bana göre yüz şekli kadar kafa şekli de önemlidir. Mesela bombeli alınlar kakülü her zaman daha güzel taşırlar. Basık kafa yapısına sahipseniz kafanın tepe noktasında çok katlı bir kesim olmaması gerekir. Ağırlığı aşağılara vermelisiniz. Ayrıca vücudumuzun hiçbir yerinde olmadığı gibi saçlarımızda her bölgede eşit yoğunluğa sahip değildir. Biz aralarda yapılan yumuşak geçişli, dışarıdan belli belirsiz katlar ve zaman zaman renk oyunları ile saçta da altın oranı yakalamaya çalışıyoruz.

Yorum Gönder

eighteen − 5 =