Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal’ın kaleme aldığı Sakin Ebeveyn Nemesis Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı. Ünlü düşünür Jung’un bir sözünü kapağına taşıyan eser “Yarası olmayan, şifacı olamaz,” diyor.

Belki de bize nasıl davranıldıysa biz de başkalarına, sevgilimize, çocuklarımıza, arkadaşlarımıza, eşimize öyle davranıyoruz. Sakin Ebeveyn bu zinciri kırmanın yollarını gösteren, nasıl davranmamız, konuşmamız ve iletişim kurmamız gerektiğini yalın bir dille anlatan bir psikoloji kitabı.

“Kendimize, çocuklarımıza ve başkalarına olan yaklaşımımızı çocukluğumuzdan bu yana bizimle yaşayan yaralarımız belirler,” diyen Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal yıllardır kendisine gelen danışanlarından dinlediklerini, akademik çalışmalarını ve kendi annelik deneyimlerini özümseyerek Sakin Ebeveyn kitabına aktarmış.
Sakin Ebeveyn süt liman bir hayat süren, asla sinirlenmeyen bir anne baba demek değil; duygularını tanıyan, onları kabul eden birey demek. Geçmişi, geleceği ve şimdiyi özümsemek, duygularımızı yadsımamak ve en önemlisi önce kendimize saygı duymak demek. Sakinlik ancak böyle kazanılıyor.

Sağlıklı düşünebilmenin ilk adımı
Sakin Ebeveynlik hem daha sakin bir insan hem daha sakin bir ebeveyn olarak, okurun çocuklarıyla olduğu kadar kendi çocukluklarıyla olan ilişkilerini de gözden geçirip yeniden düzenlerken, keyifle yol almalarını sağlayacak bir rehber. Psikoterapist olarak yetişkin ve ailelerle çalışmaya on yedi yıldır devam eden Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal’a göre sakin kalmak, her tür zorluğun üstesinden gelmenin sırrı ve de sağlıklı düşünebilmenin ilk adımı.

“Bu kitabı bitirdiğinde artık sakin bir insan olacaksın demiyorum çünkü bu kitabı bitirdiğinde olmadığın biri gibi davranmana gerek kalmayacak. Tüm duygularını olduğu haliyle kapsayabilmenin verdiği sakinliği tatmanı öneriyorum sana ve çocuklu hayatına nasıl bir yön belirleyeceğine dair sağlam bir yol haritası sunuyorum. Senin payına düşen ise okuduktan sonra bir tercih yapmak: Bu haritayı kullanmak ya da rafa kaldırmak…”

Hem anne ve babalar hem de ebeveynleriyle ilişkilerinden yola çıkarak bugün kendisiyle ve başkalarıyla olan ilişkilerine içten bir değerlendirme yapmak isteyen herkes için Sakin Ebeveyn değerli bir kaynak.

Yazardan:
“Bu kitabı, senin hem daha sakin bir insan hem daha sakin bir ebeveyn olarak, çocuğunla ve kendi çocukluğunla olan ilişkilerini gözden geçirip yeniden düzenlerken keyifle yol almanı sağlayacak bir rehber olması amacıyla yazdım. Sakin kalmak, her tür zorluğun üstesinden gelmenin sırrıdır. Sakin ebeveynlik, sanki sihirliymişçesine etki yapan bir duruştur. Sakin kalabilmek, sağlıklı düşünebilmenin ilk adımıdır ve iki kişi arasındaki yorum farklarına takılıp kalmadan, gerçekte neler olup bittiğini anlayabilmek için şarttır.”

Yazar: Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal
Sayfa: 224
Yayınevi: Nemesis Kitap

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"