Bir Karadeniz kızı olarak istiyorum ki tüm Karadeniz’i kaplayan illeri tek tek gezeyim. Geçen sene Trabzon’dan başlayıp keyifli bir gezi yapmış olduğumdan bu seneki duraklarım Samsun, Ordu, Giresun ve Gümüşhane oldu…

Samsun’a hayran kaldım dersem abartmış olmam. İstanbul’a alışkın ve şehrini çok seven biri olarak bana orda yaşar mısın diye sorsanız hiç düşünmeden “Evet!” derim. İşte o kadar çok beğendim burayı. Haritada gördüğüm kıyı şeridinin harika manzarasında bulunca kendimi denize aşık ben uzunca bir yürüyüş yaptım.  Doğu ve Batı olmak üzere iki park var burada. Aslında iki kıyı şeridi demek daha doğru olur. Önce Batı Park’ı gezin. Sahil de yürürken karşınıza Amazon ve Aslan Heykeli çıkacak. Aslan Heykeli kocaman bir heykel ve içine girebiliyorsunuz ama ben bayramda gittiğimden kapalıydı, giderseniz eğer içine girin siz. Sahil’de yürürken burayı bir de tepeden göreyim derseniz hemen üst kısımdaki kafeye gidebilirsiniz, yok ben daha da tepeye çıkarım derseniz de teleferik ile Amisos tepesine çıkabilirsiniz. Ben kafe bölümünden bu manzarayı izlemeyi tercih ettim.

Doğu Park’a gittiğinizde ise şehri yine yukarıdan görebileceğiniz bir tepe bulunuyor. Meşe Tesisleri akşam ayrı gündüz ayrı güzel.  Akşam giderseniz eğer semaverde çay keyfi yapmadan dönmeyin. Bir de çekirdek çitlemeden. Çekirdekler tesisten, buranın özelliği de buymuş…  Gündüz de gidin ve sabah kahvaltınızı mutlaka burada bu manzara da yapın derim. Çok yemeyi dert etmeyin, çünkü yemekten sonra sizi çok güzel bir yürüyüş alanı bekliyor.

Yürüyüşten sonra ilk durağınız Cumhuriyet Caddesi’ndeki Gazi Müzesi olabilir. Müzeyi gezerken Atatürk’ün kişisel eşyalarını gördükçe yine her zaman kurduğum cümleyi kurmadan geçemedim “Asil Adam!”. Müzeden sonra şehir müzesine gidebilirsiniz ama ben oraya gitmek yerine İstiklal Caddesi’ni görmeyi tercih ettim. İstanbul’daki gibi ama onun daha uzununu ve tüm dükkanların aynı formda olduğunu düşünün. Bu caddede aradığınız yer şeyi bulacağınız yüzde yüz. Keyifli bir caddeydi. Sonrasında ise en merak ettiğim Bandırma Vapuru’na geçtim. Kurtuluş Savaşımızın temellerinin atıldığı şehirde Bandırma Vapuru’nu gezmek tüylerimi ürpertti açıkçası, görmeden dönmeyin. Şehirde hızlı bir tur yapacaksanız buralar sizin de rotanız arasında olsun mutlaka. Nerde yiyelim derseniz de şehrin Batısı’nda kalan Atakum’da istediğinizi bulabilirsiniz. Samsun’a yaklaşık 50 km kala yollarda menemenciler var aman ha sakın siz siz olun sakın ola “buralarda menemen meşhurdur yemeden dönme.” diyenlere aldanmayın. Menemenci Dayı, Kervan ve Boğaziçi menemencilerine uğramayın. Benden uyarması…

 

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"