Dünyanın en sık yapılan estetik ameliyatı sıralamasında başta gelen meme büyütme ameliyatları bu yönüyle yenilikleri de beraberinde getiriyor.  Bu yeniliklerden biri de normale göre %30 daha hafif protezler… Yeni B-lite teknolojisiyle silikon meme protezleri dilediğimiz büyüklükte ama artık eskisinden daha hafif. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof Dr Reha Yavuzer meme estetiğindeki son gelişmeleri anlattı.

Silikon meme protezi teknolojisinde önemli bir gelişme olarak görülen B-Lite teknolojisi, normale göre daha hafif protezleri kapsıyor. Bu protezler kullanılmakta olan protezler ile aynı boyutta olmalarına rağmen daha hafif bir yapıya sahipler. Protezlerin içerisine adeta içi boş baloncuklar yerleştirilmiş. Böylelikle aynı hacimde çok daha az silikon jel kullanılarak üretim gerçekleştirilmiş. Bu tasarım B-Lite protezlerin benzerlerine göre %30 daha hafif olmasını sağlıyor. Dış yapı ve içerdiği silikon olarak diğer protezlere benzerlik gösteren hafif meme protezleri, teknolojik bir başarı ile çok daha az silikon jel içerecek şekilde dizayn edilmişler. Böylelikle daha hafif olan bu protezlerin kullanımında aynı malzemenin kullanımı söz konusu.

Kimler için uygun?
Hafif meme protezleri, meme büyütme ameliyatlarında ve meme kanseri sonrası silikon protez uygulamalarında tercih edilebilen bir protez grubunu teşkil ediyor. Özellikle büyük protez isteyenler için hafiflik önemli bir avantaj olacaktır. Estetik amaçlı yapılan ameliyatlarda hasta tercihi ile büyük göğüs dokusu arzu edildiğinde konulacak protezin ağırlığı önemli bir konu olmakta.

Hafif meme protezleri ile memede sarkma ortadan kalkıyor mu?
Özellikle büyük protez tercih etmek isteyen kadınlar için B-Lite avantajlı görünen bir gelişme. Büyük protezlerin ağırlıklarının da artması zaman içerisinde meme üzerindeki sarkıtıcı etkilerinin fazla olmasına neden olmaktaydı. Artık hafif silikon protezler ile bu endişe yerine dilediğiniz büyüklüğe çok daha az ağırlıkla ulaşma fırsatına bırakıyor. Bu heyecan verici gelişme hastaların büyüklük taleplerini karşılarken uzun dönemde oluşabilecek kimi sorunların çok daha az görülmesine olanak verecek gibi gözüküyor. Hafif protezlerin meme kanseri sonrasında memenin tekrardan yapılmasında da yeri önemli olacak. Meme kanseri nedeniyle mastektomi yapılan bireylerde meme dokusunun tekrar yapılması hem beden bütünlüğü hem de psikolojik açıdan çok önemli. Bu tip durumlarda memenin tamamını oluşturabilmek için sıklıkla büyük protezlere ihtiyaç duyulmakta. Bu nedenle meme rekonstrüksiyonu denilen kanser sonrası meme yapımında da B-lite protezlerin çok başarılı olacağı düşünülmekte.

Uygulanmasında bir değişiklik var mı? Hafif olması iyileşme sürecinde bir etki gösteriyor mu?
Hafif meme protezleri diğer protezler ile benzer tekniklerle yerleştirilmekte olduğu için benzer ameliyat sonrası iyileşme özellikleri gösterirler. Günümüzde cerrahi sonrası dönemde sıklıkla çok ağrı olmaksızın bir süreç görülür. Tabi ki erken dönemde özellikle yoğun kol hareketlerinden ve ağır sporlardan kaçınmakta fayda olur.

Yorum Gönder

nineteen + seven =