Koronavirüs dönemi ile birlikte hayatımıza giren bazı kelimelerin tam karşılığını biliyor musunuz? Sürekli bir “sosyal izolasyon”dan bahsediliyor da peki izole etmek nedir, sosyal izolasyonu nasıl sağlayabilirsiniz?

İzole etmek: Yalnız bırakmak…

Sosyal izolasyon: Kişinin kendini sosyal çevresinden uzaklaştırmasıdır. Bu çerçevede; okul hayatındaki arkadaşlarından, iş çevrenden, alışveriş merakından, arkadaş buluşmalarından, nefes almak için çıktığın yürüyüşlerden biraz uzakta kalmandan bahsediliyor…

Virüs: Hastalık yapıcı, bakterilerden daha küçük, yaşamak için bir başka hücrenin içine girmek zorunda olan ve ancak elektron mikroskobunda görülebilen parazit. (Kynk: TDK)

Pandemi: Bulaşıcı olmakla birlikte çok sayıda insanın ölümüne yol açan hastalıklara verilen genel isim. Yani pandemi veya pandemik hastalıklar terimleri bir kıta hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklar için kullanılıyor… Pandemi için üç unsur vardır: Bulaşıcı olması, çok sayıda insanı öldürmesi ve geniş bir alanda olması.

Pandemik hastalık: Dünya genelinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen bir isim.

Covid: Koronavirüsler (CoV), çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

Bir de yazarken nasıl yazacağı konusunda kafası karışık olanlar var. TDK gündeminde henüz yok ama en azından İngilizce ve Türkçe’yi bir bütün olarak yazmayın.  Coronavirus, Koronavirüs, Corona, Korona şeklinde yazın.

İtalyanca bir kelime olan Corona’nın türkçe yazılımı Korona. TDK’deki karşılığı ise “Güneş tacı”.

Unutma ki #HayatEveSığar #EvdeKalTürkiye #EvdeKal

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"