Topuk çatlağı sadece bir görüntü sorunuymuş gibi olarak karşımıza çıksa da aslında çok daha fazlası var. Ayak topuğunda kaşıntı, topuk derisinde dökülme ve derinin sertleşmesi ile topuk renginin değişmesine neden olan topuk çatlakları, deride kanamaya da neden olabiliyor. Çatlaklarla ilgili merak edilen soruların cevaplarını Dr. Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniği Medikal Estetik Hekimi Yasemin Savaş’tan aldık.

Medikal Estetik Hekimi Yasemin Savaş, Topuk çatlaklarının aslında bir sağlık problemi olduğunu, kötü bir görüntü oluşturarak bu problemi yaşayan kişiye de rahatsızlık verdiğini belirtiyor. Ciddiye alınmaması durumunda, çatlak deriye daha sonrada mikro-organizmalar vücuda ulaşarak hastalıklara sebebiyet verebilir. Topuk çatlakları mevsimsel şartlar, uzun süre ayakta durmak, tiroid, vitamin eksikliği, diyabet, aşırı kuru cilt, egzama ve mantar gibi hastalıklar nedeniyle oluşabilir. Ayak topuğunda kaşıntı, topuk derisinde dökülme ve derinin sertleşmesi ile topuk renginin değişmesine neden olan topuk çatlakları, deride kanamaya da neden olabilir.

Ayrıca, çok sıcak duş almak, cildi kurutan sabunları kullanmak, çok ince tabanlı ve ortopedik olmayan ayakkabı ve sandaletler giymek, topuklu ayakkabılar ve dolaşım rahatsızlıkları topuk çatlaklarının diğer sebepleridir. Estetik açıdan kötü bir görünüme neden olan topuk çatlağı, ayak tabanında acıya da yol açabilir. Topuk çatlaklarını gidermek için, çatlak oluşumuna neden olan sorunların ortadan kaldırılması gereklidir.

Topuk çatlakları nasıl oluşur, tedavisi nasıl yapılır?
Öncelikle topuk bölgesinde kabuklanma (nasır) başlar. Ayak üzerindeki baskı ve basınç arttıkça ayak tabanı genişleyerek, nasırların çatlamasına sebep olur. Çatlak topuk problemi herkeste görülebilir. Ayaklardaki baskı ve basınç hali hazırda kuru olan ve nemlendirilmeyen topuğun parçalanarak çatlamasına sebep olur.

Topuktaki çatlakları gidermek için bilinçsizce kullanılan kremler, deriye zarar vereceği gibi, çatlak oranını da artabilir. Artık günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte lazerle çatlak topuğu tedavi etmek mümkün. Bu yöntem ile topuk çatlaklarınızı iyileştirip topuklarınızı artık daha iyi ve ağrısız hale getirebilirsiniz. Lazerle topuk bakımı işlemi son derece etkili bir yöntemdir. Çoğu hastada başarılı sonuç veren bu işlem özellikle yaz ayına yaklaştığımız bu sıralar yoğun ilgi görüyor.

Bu işlem lazer aracılığıyla güvenle yapılmaktadır. Topuklarda oluşan çatlaklar, lazerlerle gönderilen yüksek ısıya sahip enerjiler sayesinde bu sorun giderilebilmekte ve başarılı bir yol izlenerek işlem tamamlanabilmektedir. Ayrıca uygulanan işlemlerin yan etkisi yoktur. Hijyen sınırlarında gerçekleşen bir tedavi yöntemi olduğundan enfeksiyon riski yoktur. Hastalar kısa bir süre içerisinde normal hayatlarına dönebilirler. Tedaviden hemen sonra dış görünüşünde de önemli bir ilerleme fark edilir. Seans sayısı, topuğun çatlak bakımından derecesinde bağlı olup kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Seansların tamamlanması durumunda topuk çatlağı tamamen iyileşir. Topukta çatlak oluşumunun tekrarlanmaması için, ayakkabı seçimine dikkat etmek ve ayak bakımını düzenli olarak yapmak önemlidir.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"