İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) ve U-BOX 15 Mayıs’ta gerçekleştirilen anlamlı etkinlikte bir araya geldi. Zihinsel olarak farklı bireylerin hayatın her alanında yer alabilmeleri için 33 yıldır faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu İZEV ve Yüksek İç Mimar Nursema Öztürk’ün ünlü tasarımı olan ve sınırsız yaratıcılık sağlayan U-BOX ahşap bloklarla eğlenceli bir etkinlik düzenlendi.

Nursema Öztürk, U-BOX’lar ile gerçekleştirdiği etkinlikte özel gereksinimli bireylere eğlenceli bir deneyim yaşattı. Nursema Öztürk’ün kurucusu olduğu birleştirici platform Tasarım Parkı organizasyonu ile gerçekleştirilen etkinlikte özel gereksinimli bireyler U-Box’lar ile sınırsız yaratıcılığın tadını çıkardı. Levent Rotaract Kulübü üyelerinin de katılımlarıyla destek verdiği etkinlikte eğlenerek öğrenmenin önemi vurgulandı.

U-BOX’ın zihinsel gelişim üzerine faydaları saymakla bitmiyor. Her yaş grubuna hitap edecek şekilde özel olarak tasarlanan U-BOX’lar, çözüm üretme kabiliyetini geliştirmeye ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı oluyor. U-Box yaratıcı bloklar aynı zamanda hiperaktiviteli ve disleksili bireyler için de alternatif oyun seçenekleri olarak sunuluyor. U-BOX, bireylerin bağımsız veya grup halinde çalışmalarını ve kendi yeteneklerini keşfedebilmelerini sağlarken, bireyler, U-BOX ahşap blokları renklendirerek daha yaratıcı ve özgün hale getirebiliyor.

U-BOX ve İZEV’in iş birlikleri bu yaratıcı etkinlikle sınırlı kalmıyor. İZEV Uluslararası Gençlik Temsilcisi Tan Aytıs’ın da rol aldığı BUG isimli oyununun ilk gösterimi de oyunun yaratıcı -uygulayıcı ekibi ve destekçilerin de katılımı ile 2 Mayıs akşamı Tasarım Parkı’nda gerçekleştirildi. Dijital sahne için yazılan BUG oyununun yazarı ve yönetmeni Nurten Meriçer, pandemi döneminde gelecek teması üzerine yazdığı bu oyunun gerçek bir olaydan esinlendiğini belirtti.

https://ubox.com.tr/
https://tasarimparki.com.tr/
https://www.izev.org.tr/

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"