Kaç yaşındasınız? Peki anne misiniz? Yaşınız 30’u geçti ve hala anne değil misiniz? Üstelik olmayı da çok istiyorsunuz ama o doğru adamı bulamadığınızdan biraz daha beklemeniz mi gerekiyor? Bu durumda yumurtalarınızı dondurmayı düşünür müsünüz? Memorial Bahçelievler Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Op. Dr. Ali Enver Kurt’a tek tek konu hakkında en çok merak edilenleri sorduk.

Yumurta dondurma işlemi nedir?
Yumurta dondurma işlemi kadınların kısa bir hazırlanma süreci sonrası anestezi altında vajinal yoldan o ay geliştirdiği yumurta hücrelerinin toplanıp sonrasında bunların arasından olgun olanlarının tüp bebek laboratuvarı ortamında dondurulup saklanmasıdır. İşlemin amacı gelecekte tüp bebek işlemi ile bu yumurtalardan gebelik elde edebilmektir.

Özellikle yaş aralığı nedir?
Özellikle 30 yaş ve sonrasında evli veya bekar bütün kadınların genel yumurtlama potansiyelini, yumurtalık rezervini ve doğurganlık indekslerini öğrenmeleri hem genel sağlık kontrolü olarak hem de üreme sağlığı açısından oldukça önem taşımakta.

Yumurtaları kimler, neden dondurmalı?
Yumurta dondurma işlemine aday olabilmek için; kadının yumurta rezervinin yaşına göre azalmış olması, yaşının ilerlemesi ya da kanser gibi bir sağlık sorunu nedeniyle yumurtalık rezervlerine zarar verebilecek bir tedavi alacak olması koşulları vardır.

Nasıl donduruluyor?
Bu işlemde kadının tüp bebek işlemindeki gibi yumurtalıkları bolca yumurta verebilecek şekilde uyarılır. Bu süreç 10 gün kadar sürer. Adetin 3. günü başlar. Yumurtalıklar hazır olduktan 2 gün sonra anestezi altında laboratuvar ortamına alınarak birkaç saat içinde özel bir kimyasal süreç ile dondurulup saklamaya alınır.

Bekar, potansiyel kadınlar nasıl yapmalı?
Bekar hastalar için yapılan özel uygulamalarla herhangi bir sorun yaşanmayacak şekilde uygulama yapılabilmektedir. Daha sonraki süreçte hastanın herhangi bir sorun yaşamaması için bu işlemin güvenilir, büyük hastanelerde yapılması önemlidir. Dondurma teknolojisinde hedef sadece yumurtayı dondurmak değil, yumurtalar çözüldükten sonra tüp bebek teknolojisiyle sağlıklı bir gebeliğin yüksek oranda elde edilebilmesidir.

Devamını Oku

1 Yorum

  • esra
    Posted 23 Mayıs 2019 16:37 0Likes

    Vermiş olduğunuz bilgilerden ötürü teşekkür ederiz….

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"