Alerjik çocuklara özel sütsüz, yumurtasız ve glütensiz tarifler, Alerji ile Yaşam Derneği ile Çocuk Alerji ve Astım Akademisi’nin (ÇAAAD) katkılarıyla hazırlanan “Alerji Dostu Tarifler” adlı kitapta bir araya getirildi. Alerjik çocukların yiyemedikleri yemeklerin, farklı malzemelerle baştan yaratıldığı yüzlerce sağlıklı tarifin yer aldığı “Alerji Dostu Tarifler” kitabının tanıtımı Baltalimanı Portaxe’de düzenlenen iftar yemeğinde gerçekleştirildi.

Yemekte konuşan Alerji ile Yaşam Derneği Başkanı Özlem Ceylan, Besin Alerjisi Farkındalık Haftası’nın gelişmiş ülkelerdeki gibi Türkiye’de de kutlanması için öncülük ettiklerini hatırlatarak, “2015 yılından bu yana kendi imkanlarımızla gerçekleştirdiğimiz kampanyalar ile hem binlerce alerjik çocuk ailesine ulaştık hem de toplumda farkındalık oluşturulmasına katkı sağladık. 2018 Besin Alerjisi Farkındalık Haftası kapsamında bir yemek yarışması düzenleyerek sütsüz, yumurtasız, glütensiz; genel alerjen ve rafine şeker içermeyen ama doğal, katkısız ve lezzetli tariflerin de türetilebileceğini herkese göstermek istedik. “Alerjik Çocuklarımıza Sağlıklı Yemekler Yapalım” çağrısıyla gerçekleştirdiğimiz bu yarışmada, anneler çocuklarının yiyemedikleri yemekleri alerjilerine uygun şekilde farklı malzemelerle baştan yarattı. 2016 yılında bebekvealerji.com sitesinde yayımladığımız sütsüz, yumurtasız, glütensiz tarif videolarıyla yemek yarışması kapsamında ortaya çıkan yaratıcı ve sağlıklı tarifleri birleştirip bir yemek kitabı haline getirerek tüm alerjik çocuk ailelerine ulaştırmak istedik. Yüzlerce tarif üzerinden yaptığımız değerlendirmeler, yoğun bir tasarım ve kontrol aşamasından sonra kitabımızı Nutricia’nın koşulsuz katkılarıyla sizlere ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Çocuk Alerji ve Astım Akademisi (ÇAAAD) Başkanı Prof. Dr. Nermin Güler de besin alerjilerinin özellikle son on yılda hem Türkiye’de hem de dünyada ciddi artış gösterdiğine dikkat çekti.

Çocuk Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu ise alerjik çocukların beslenmesini güvenli gıdalardan oluşan menülerle çeşitlendirmenin çok önemli olduğunu söyleyerek. “beslenmedeki yasaklar sadece çocuğun değil tüm ailenin mutfağını ve yaşam biçimini olumsuz etkiler. Bu tarifleri onların beslenmesini renklendireceğini kendilerinin ve ailelerin yaşam kalitesini iyileştireceğini düşünüyorum” dedi.

Berkman Padar Yayın Grubu tarafından hazırlanan “Alerji Dostu Tarifler” kitabında alerji dostu 175 tarif yer alıyor. Anneler arasındaki dayanışmanın eseri olan kitap, kahvaltıdan hamur işlerine, soslardan kremalara birçok tarifin alerji dostu ve sağlıklı şekilde hazırlanabileceğini gösteriyor.

Farkındalık videosunu izlemek isterseniz tam da buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"