Bu dönemde çok sık görülen ve belirtileri Koronavirüs ile benzerlik gösteren, bu sebeple de aileleri tedirgin eden 6. Hastalık ile ilgili merak edilenlerin cevabını Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dr. Lale Seren anlattı.

Çocukluk çağı hastalığı
Altıncı hastalık yani Roseola Infantum olarak da adlandırılan hastalık; herpes grubu virüslerin neden olduğu ateşli, akut, döküntülü bir bulaşıcı çocukluk çağı hastalığıdır. Genellikle 6 ay ile 2 yaş arasındaki küçük çocukları etkiler. En sık 9 ay civarında görülür. Sıklıkla kalabalık ortamlarda yaşayanlarda daha sık bulaşır. Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde çok nadir görülür. Enfeksiyon yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir ve genellikle hafif belirtilerle seyreder.  Hastalığın kuluçka süresi 10-14 gündür.

Yüksek ateş belirtilerinden
En önemli belirtileri yüksek ateş olduğundan özellikle bu pandemi döneminde ebeveynleri telaşlandıran bir hastalık. Son birkaç haftadır ateş şikayeti ile başvuran çoğu çocukta görülen 6. hastalığın etkeni; genellikle herpes ailesinden insan herpes virüsü 6 veya bazen insan herpes virüsü 7’dir.

Altıncı hastalığın en önemli belirtisi, döküntüler öncesinde görülen yüksek ateştir. Hastalık sırasında çocuklarda ateş 39-39,5 dereceye yükselebilir. Pembe renkli, gövdeden başlayıp kollara yayılan deri döküntüleri mutlaka dikkate alınmalıdır. Döküntüler kaşıntısızdır. Hastalığın başlangıcından itibaren 2- 3 gün içinde kaybolan döküntüler, kalıcı ize neden olmaz.

Döküntüden önceki dönem ateş olduğundan, ateşe sebep olan birçok hastalıkla özellikle diş çıkarma gibi veya soğuk algınlığı gibi durumlarla hatta bu dönmede covid-19 hastalığı ile karışabilir. Süt çocukluğu döneminde olduğu için döküntü öncesi ateş dönemi daha çok aileler tarafından dişe bağlı ateş gibi düşünülebilmektedir.

Döküntüleri de dikkate alın
Döküntünün olduğu dönem ise diğer çocukluk çağı döküntülü hastalıkları kızamık, kızamıkçık, kızıl gibi veya ilaç alerjisi ile karışabilmektedir. Bu nedenle önemli hastalıkların atlanmaması açısından döküntüsü olan hastaların görülmesi tanının hekim tarafından konulması önemlidir. Bu bakımdan ateş ve döküntüsü olan bebeğinizin veya çocuğunuzun çocuk doktorunuz tarafında muayenesini öneririm.

Boğaz ağrısı ve iştahsızlık da belirtiler arasında
Hastalık belirtilerinde ateş ve döküntüye ilave olarak boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, hafif ishal, iştahsızlık göz kapaklarında şişlik olabilir.

Temas yoluyla yayılır
Diğer viral hastalıklar gibi altıncı hastalık da insandan insana bulaşır. Hasta bireyin solunum salgıları veya tükürüğüyle temas yoluyla insanlar arasında yayılır. Döküntü ortaya çıkmadan önce de bulaşıcıdır. Hastalıklı bir çocuğun yalnızca ateşi olduğunda bile enfeksiyon diğer bireylere yayılır.

Hastalıkta görülen ateş yükselmesinin karakteristik klinik görünümü ve ateşin düşmesiyle birlikte tipik döküntülerin gelişimi genellikle herhangi bir laboratuvar testine gerek kalmadan tanı konulmasını sağlar. Olağandışı bir klinik seyre sahip komplikasyonlu veya bağışıklık sisteminde yetmezliği olan hastalarda tanı için çeşitli kan testleri kullanılabilir.

Yatak istirahati tedavide yardımcı olur
Tedavi, belirtileri kontrol altına almaya yönelik olarak planlanır. Virüsler tarafından oluşturulan bir enfeksiyon olduğu için antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur. Yatak istirahati, bol sıvı alımı, havayı nemli tutmak ve ateşi düşürmeye yönelik uygulamalar tedavide yardımcı olur.

Ateşe bağlı havale görülebilir
Altıncı hastalık genellikle hafif belirtilerle seyreder ve yaklaşık 7 gün sonra tamamen iyileşir. Bu nedenle hastalığa bağlı komplikasyonlar nadirdir. Bu enfeksiyona bağlı en sık görülebilen komplikasyon çocuklarda ateşe bağlı havale görülmesidir.

Hastalığı önleyen herhangi bir aşısı yoktur
Hastalıktan korunma, hasta olduğunu düşündüğünüz çocuklarla temas etmekten kaçınmakla mümkündür. Bu nedenle, hasta çocukların ateşi düşene kadar diğer çocuklarla ve bağışıklık sistemi zayıf bireylerle temasını engellemek için evde istirahat etmeleri önerilir. Özellikle bu dönemde hasta çocukların kreşe ve okula gönderilmemesi önem kazanmaktadır.

Hijyenik uygulamalar önemli
Çocuklara hapşırırken ve öksürürken mendil kullanmak ve mendili hemen çöpe atmak gibi hijyenik uygulamaları öğreterek enfeksiyon riskini azaltmak mümkündür. Ayrıca, enfekte tükürüğe maruz kalmayı azaltmak için bardak, tabak veya kaşık gibi kişisel eşyaları başkalarıyla paylaşmamayı alışkanlık haline getirmek en doğrusudur.

Genel enfeksiyon hastalıklarından korunmada geçerli olan el hijyeni, sabunla el yıkama bu hastalıkta temel kuraldır.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"