Kidolog uzmanlarından Çocuk Gelişimci/Oyun Terapisti, Aile Danışmanı Cemre Becer cinsel gelişim sorularının nasıl yanıtlanmasıyla ilgili birkaç öneride bulunuyor.

“Anne, ben nereden geldim? Karnında ne var? Ben nasıl oldum?” gibi soruları çocuklar genellikle 3 yaş civarında fallik dönem olarak adlandırılan evrede, cinsel organlarına, cinsel farklılıklara ve onların anlamlarına yönelir ve sorular sormaya başlar. Peki bu sorular nasıl cevaplandırılmalı:

1. Cinsel eğitime başlamak için konu ile ilgili soruları çocuktan gelmesini beklemek gerekir.
2. Çocuk tarafından bu soruların geliyor olması, ebeveynleri evhamlandırmamalı, çocuğunun cinsel gelişimini diğer gelişim alanları gibi doğal bir şekilde değerlendirmek gerekir.
3. Çocuğun merakını gidermek gerekir ancak kafasını karıştırmamak adına sadece sorduğu soruya cevap vermek yeterlidir.
4. “Seni leylekler getirdi.” ya da “Cami avlusunda bulduk.” gibi cevaplarla geçiştirilmemelidir.
5. Eğer sorusunu yanıtlamak için o an kendinizi yeterli hissetmiyorsanız “Sorduğun soruyu şu an sana nasıl açıklayacağımı bilmiyorum. Senin anlayacağın şekilde anlatmam için bana zaman ver. En kısa zamanda yanıtlayacağım.” diyerek düşünme fırsatı yaratabilir, okuyabilir ya da bir uzmana sorabilirsiniz.
6. Yaş dönemine uygun şekilde cevaplar verilmesi gerekir; “Sen karnımın içerisinde, sıcacık bir yerde büyüdün.”, “Bebekler annenin vücudundaki bir delikten çıkar.” şeklinde cevaplar yeterli olacaktır.
7. Konuyla ilgili kitaplar okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder

5 × four =