Çocuğun sağlıklı gelişimi için anne-babasıyla geçirdiği kaliteli vakit oldukça önemli. Çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi anne-babası ile yeterli ve kaliteli ilişkisine bağlı. Uzmanlar anne-baba ile geçirilen vaktin uzunluğunun değil içeriğinin önemli olduğunu vurgulamakta. CocukluDunya.com uzmanlarına göre yaz tatili çocuklarla kaliteli zaman geçirmek için bulunmaz fırsat…

Çocuğun dünyasına girmek ve iletişim kurmanın yolu yalnızca oyun oynamak da değil; oyun sırasında sohbet etmek, birbirine nasıl bir gün geçirdiğini anlatmak, dokunmak, çocuğun kendisini ifade etmesine fırsat vermek ve dinlemek olmazsa olmazlar arasında.

Anne-baba, çocukla kaliteli vakit geçirdiğinde çocuklarıyla aralarında kuvvetli bir bağ oluşması, çocuğun anne-babasını gözlemleme ve örnek alma fırsatı bulması, sevildiğini hissetmesi, özgüveninin artması, iletişim becerilerinin gelişmesi ve ailenin birbirini daha iyi tanıması CocukluDunya.com uzmanlarının vurguladığı faydalar arasında.

Peki anne-babalar çocukları ile kaliteli vakit geçirmek için yazın neler yapabilirler?
Yaz tatili için bir program hazırlamak güzel bir başlangıç olabilir. Yazın da çalışan anne-babalar için tatildeki çocuğa ayrılacak zamanın planlanmasından sonra bu zamanlarda neler yapılacağına karar vermek çok daha kolay olacaktır. Tatil boyunca çocuğun hem okul nedeniyle fırsat bulamadığı etkinliklere vakit ayırması hem de aile ile özel vakit geçirmesi önemli.

Ailece geçirilecek zamanlar belirlendikten sonra neler yapılacağını birlikte planlamak çocuğu da karar sürecine dahil etmek uzmanların vurguladığı bir diğer nokta. Çocuğun yaz okulu, kurs ve atölye gibi yerlerde öğrendiklerini evde hep beraber deneyimlemek, çocuğun anne-babaya öğretmesi yazın ailece geçirilecek zamanı eğlenceye çevirmek için güzel bir fikir.

Birlikte bisiklet sürmek, müzeleri gezmek, yeşil alanlarda vakit geçirmek, evde kutu oyunları oynamak, birlikte kitap okuma saatleri belirlemek, hikaye uydurmak, kartonlar ve elişi malzemeleriyle yeni şeyler yaratmak, çocuğun kurduğu oyunlara katılmak da yazın vazgeçilmez aktiviteler arasında.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"