Maksimalist tarzıyla dikkat çeken tasarımcı Begüm Kıroğlu, klasikleşmiş hayvanlar ve kalpli figürlerden oluşan “I Heart Me” koleksiyonundaki tasarımlarını minyatüre dönüştürdüğü Mini Me Koleksiyonu ile Begüm Khan markasına yeni bir yorum katıyor. Tasarımcının “Bizim böceklerle, böceklerin çiçeklerle, çiçeklerin insanlarla, bizi takip edenlerin bizimle olan romantik aşk hikayesinin bir dışa yansıması.” olarak anlattığı yeni koleksiyonu Sevgililer Günü’nde O’nu mutlu edecek birbirinden göz alıcı hediye seçenekleriyle karşınıza çıkıyor.

Sanatçı Begüm Kıroğlu’nun Mini Me koleksiyonundaki en büyük ilham kaynaklarından biri Osmanlı minyatür sanatı. Osmanlı minyatür sanatı, döneminin mücevher stillerini belirleyen bir sanat dalı olarak kabul edilir. Osmanlı’yı betimleyen bu minyatür eserlerde kadınların takıları ile ön plana çıktıkları ve mücevherlerin bu sanat eserlerinde tamamlayıcı rol oynadığı sıkça görülür. Yani, figürler ve değerli taşlar, minyatür sanatında aşka gelerek birleşir.

“I Heart Me” Koleksiyonu’ndaki büyük versiyonlarıyla aynı büyüklükte taşların kullanıldığı Mini Me tasarımlarında benzersiz el işçiliği ile ortaya çıkan detaylar dikkat çekiyor. Antik çağlarda afrodizyak olarak kullanılan ve aşıkları birleştirdiğine inanılan Silphium (Silfiyum) bitkisinin şeklinden yola çıkarak ortaya çıkan kalp figürü, Mini Me Koleksiyonu’ndaki Begüm Khan tarzı yorumuyla Sevgililer Günü için en anlamlı hediyelerin başında geliyor. Minyatür Mini Me Koleksiyonu, böcekler, arılar ve kaplumbağalar arasında Begüm Kıroğlu’nun hayal dünyasına dahil olan Begüm Khan kadınının vazgeçilmez klasikleri arasında yerini alacak.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"