ConnectedCAM™ özelliği tam bizlik. Neden mi?
Biz kadınlar için farklı olmak her zaman vazgeçilmezdir. Evimizi dekore ettiğimizde de otomobil satın aldığımızda da bu böyledir. Farklı olmak da kişiselleştirmekten geçer. Hadi evimizi farklı kombinasyonlarla değiştirdik, hadi elbisemizin sağına soluna aksesuarlar ekledik. Peki ya otomobilimiz için neler yapabiliriz? Erkekler jantlar gibi daha teknik bakış açısı ile fark yaratırlarken biz kadınlar olaya daha basit ve pratik bakabiliyoruz. Citroen C3’de bunu göz önüne almış olacak ki seç-beğen-karıştır-al dörtlemesindeki gibi alternatifler sunmuş.

9 dış renk (Turuncu, Beyaz, Çağla Yeşili, Kobalt Mavi, Siyah, Yakut Kırmızı, Alüminyum Gri, Uzay Gri ve Kum Beji) ve 3 tavan rengi (Aden Kırmızı, Beyaz ve Siyah) seçeneği sunuyor bizlere. Yani toplamda 36 kombinasyon yapmak mümkün olabiliyor. İç kısmını da kendi zevkimize göre ayarlayabiliyoruz. Bunda da dört seçeneğiniz var. Standart, Urban Kırmızı, Metropolitan Gri ve Colorado. Bunlardan her biri döşeme malzemelerinde, gösterge paneliyle uyumlu olacak şekilde farklı renkler ve farklı özellikler olarak ifade ediliyor. Gelelim bir başka özelliğe. Çünkü en önemlisini sona sakladım. O da ConnectedCAM™ teknolojisi.

Detaylarını aşağıdaki kutucuklara yazdım ama biz yeni nesil için özellikle vazgeçilmezimiz olan sosyal medya paylaşımlarımız için harika bir işlev. Sistem çok basit; programı indiriyor, telefonunuza bağlıyor ve yolda gördüğünüz güzel bir kareyi çekmek için dikiz aynasının arkasında bulunan düğmeye basıyorsunuz. Yok ben bir de bunun videosunu çekeyim derseniz de 20 saniye onu da yapabilirsiniz.

Hemen notumuzu da düşelim, güvenliğiniz için araç kullanırken asla ve asla telefonunuzla ilgilenmeyin. Yol güvenliği son derece önemli. Sistem zaten size soruyor: Yolcu musunuz, sürücü müsünüz? Sürücü derseniz yolculuk sırasında işlemi yapamıyorsunuz. Tasarım, konfor, kişiselleştirme konusunda iddialı olan ve “Sizin kadar benzersiz” sloganıyla yollara düşen yeni C3’u Sinop-Samsun yolu arasında deneyimlerken bir hayli keyif aldığımın da notunu düşer, sizleri detaylarla başbaşa bırakırım.

Pek beğendim
* ConnectedCAM™ teknolojisini. (Kaza anlarını, acil durumları ve yolda karşılaşılan ilginç görüntüleri kayıt altına alabiliyor.)
* Ön paneldeki çizimlerle, jantların ve farların aynı formda olmasını.
* C4 Cactus’te olduğu gibi valiz sapı tasarımlı kapı tutamaklarını.
* Termoplastik poliüretan, çizilmez yüzeyli dolgu malzemelerinden oluşan Airbump® panellerini. (Böylelikle AVM’lere ya da sokakta bir yere aracınızı bıraktığınızda yanınıza çok yakın mesafede bırakılan aracın kapısı açıldığında darbeyi önlemiş olacağından, çizilme gibi bir durumla karşılaşmamış olacaksınız. Cep telefonlarımızın korumaları gibi yani.)
* Güvenlik uyarı sistemlerini.

Citroën ConnectedCam™ nedir?
* Pratik, kullanışlı ve kullanıcı dostu olan Citroën ConnectedCam™ teknolojisi, otomotiv dünyasında ilk kez yeni C3’te kullanıldı.
* GPS ve 16 GB dahili hafızaya sahip olan entegre kamera (120 derecelik geniş açı, FHD, 2 mega piksel), dikiz aynasının arkasına monte edilerek tüm yolculuğu sürücünün gördüğü açıdan kayıt altına alıyor.
* Güvenli bir şekilde dikiz aynasının altında yer alan düğmeye basılarak, sosyal ağlarda paylaşmak veya hatıra olarak saklamak amacıyla fotoğraf çekilebiliyor veya düğmeye basılı tutarak 20 saniyeye kadar video kaydı alınabiliyor. Video kaydı, düğmeye basılmasından itibaren 10 saniye öncesini ve 10 saniye sonrasını kaydediyor. Citroën ConnectedCam™ ücretsiz uygulaması vasıtasıyla anında telefonunuza iletilen kayıtlı içerikler, sürücü tarafından araç durduğunda, yolcular tarafından ise anında paylaşılabiliyor.
* Herhangi bir kaza riski halinde ise, sistem sensörleri sayesinde tehlikeyi kendisi algılayarak otomatik olarak kayıt almak için devreye giriyor. Kayıt, (30 saniye öncesi ve 60 saniye sonrası) olacak şekilde 1.5 dakika boyunca devam ediyor. Bu videolar kaza sonrası kanıt olarak kullanılabiliyor.
* Citroën ConnectedCam™ uygulaması ile aracın konumu bulunabiliyor ve sonradan kolayca tekrardan bulabilmek adına kaydedilebiliyor. Bunun için akıllı telefonlara Citroën ConnectedCAM uygulamasını indirmek gerekiyor.

Mirror Screen Teknolojisi:
Akıllı telefonunuzun ekranını aracınızın merkez ekranına kopyalıyor. Böylece dijital ekrandan telefonunu görüntüleyebiliyor veya multimedya içeriklerine erişebiliyorsunuz.  Apple CarPlayTM, Android Auto (2017 başında sunulacak) ve MirrorLink® ile uyumlu.

Yokuş Kalkış Asistanı: Yüzde 3’ten daha eğimli yokuş yukarı kalkışlarınızda yardımcı olarak fren pedalını bıraktığınızda aracın geriye kaymasını 2 saniye boyunca engelleyerek aracı sabit tutuyor. Bu da yokuşlarda strese girmemenizi sağlıyor.

Şeritten Ayrılma Uyarısı Sistemi:  Uykulu veya dikkatsiz olduğunuz durumlarda yardım sağlamak için 65 km/s üstü hızlarda devreye giren bir sistem. Eğer sinyal vermeden diğer şeride doğru ilerlerseniz de sistem sizi sesli ve görsel olarak uyarıyor.

Sürücü Yorgunluk Uyarısı: Sürüşe ara verme zamanınızın geldiğini bip sesiyle söylüyor. Örneğin, 2 saat boyunca 70 km/s üzerinde yolculuk yapıldığında ve ardından her saat başında devreye giriyor.

Pano Okuma Özelliği: Entegre kamera bulunan versiyonlarda yer alan yol hız panolarını okuma özelliği sayesinde gösterge panelinde beliren ikon ile sizi uyarıyor.

Fotoğraf: Doku Photography

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"