Bir sosyal etki pusulası “Dünyayı Ben mi Kurtaracağım” kitabı; iklim krizi, fırtına, sel ve kuraklıkla mücadele eden dünyanın kurtuluşuna giden yolun şifrelerini çözüyor. Yazar Aylin Gezgüç’ün “Dünyayı tek başına kurtarmak mümkün mü?” sorusunu odağına aldığı kitap yol gösterici bir rehber olma özelliği taşıyor.

Dünyayı nasıl kurtarabilirim?
Sürdürülebilirlik stratejilerinin geliştirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği projelerinin tasarlanması ve sosyal etki ölçümlemesi konularında danışmanlık yapan Yazar Aylin Gezgüç, “Dünyayı Ben mi Kurtaracağım” kitabıyla okuyucularına “4,5 milyar yaşındaki dünyayı kendimden başlayarak nasıl kurtarabilirim?” sorusunu soruyor.

1 milyon tür yok olma tehdidi altında
“Pandemi sonrası dönemde bizi bekleyen ve belki de bizi zorladığında şifrelerini çözeceğimiz yeni bir yaşam biçimi beliriyor” diyen Aylin Gezgüç: “Yerin altını ve göğün üstünü çöpe buladıysak ve gezegende binlerce tür yok olmuş, 1 milyon tür de yok olma tehdidi altındaysa; iklim krizi, fırtına, sel ve kuraklıkla bize kendini görünür kılmaya çalışıyorsa; dünya nüfusu artarken insanlar tamamen gelirlerine göre anlamsızca ayrışıyorsa önemli bir gerçekle karşı karşıyayız” diyor.

Nasıl bir sistem kurmalıyız ki, canlı ve cansız tüm varlıkları dünyada daha iyi ağırlayalım?
20. yüzyıl ekonomi ve felsefesi bizi taşımıyor. Hayatlarımızın yeni düşünce ve ekonomi modelleri ile desteklenmesi gerekiyor. Bu kitap böyle zorlu bir dönemde hepimizi bir yolculuğa davet ederek kendi ihtiyaçlarımızdan başlayarak önce kendi içimize dönmemize yardım ediyor. Kitabın ilerleyen bölümleri ise gündelik olağan bir kahraman olarak hem kendimize hem de etrafımızdaki her şeye iyi olan döngüleri nasıl kurgulayabileceğimizi deneyimletiyor.

Bireysel değil, sosyal bilinç…
“Bireysel değil, sosyal bilinç içinde yerküre üzerindeki bütünün hayrına çalışmak için gözümüzü açabiliriz, her birimizin kendi etki alanımızda liderlik göstermemizin zamanı geldi” diyen Gezgüç, “Bozduğumuz bu güzelim dünyayı fabrika ayarlarına döndürmek ve bu çağa yakışır bir medeniyeti yaşamak için tek bir adres var: kendimiz” şeklinde sözlerini sürdürüyor.

Yazar: Aylin Gezgüç
Sayfa: 272
Yayınevi: Doğan Kitap

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"