Üreticiden tüketiciye yani bahçeden evlerimize ulaştırılan Ekolojik Pazar İstanbul’un meyve ve sebzelerinden haberdar mısınız? Pandemi döneminde de sağlıklı beslenmenin öneminin altı bu kadar çizilmişken, evde kalsanızda organik ürünlerinizin siparişlerini verebilirsiniz.  Bu süreçte haftanın iki günü dağıtımda olan Ekolojik Pazar İstanbul’un organik ürünlerine instagram hesabından iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Nasıl başladınız?
Biz Ekolojik Pazar İstanbul olarak, insanların temel ihtiyacı olan gıdayı, en sağlıklı şekilde nasıl ulaştırabiliriz düşüncesi ile bu işe başladık.

Neden organik tarım?
Ülkemizdeki mevcut tarım seçeneklerini incelediğimizde ise organik tarımın en sağlıklı tarım olduğuna karar verdik. Organik tarımı seçmemize götüren sebep ise gerek basından okuduklarımız, gerek ise bu işin uzmanları tarafından yazılan makaleler, yapılan açıklamalar ve kendi bilgi birikimlerimiz ile konvansiyonel tarımdaki gibi insan sağlığını tehdit etmiyor olmasıydı.

Önemi ne?
Konvansiyonel tarımı ve Organik tarımı biliyoruz. Aradaki farkları net bir şekilde görebiliyoruz. Organik tarımda, insan sağlığına zarar verebilecek, tarımsal maddeleri yani tarımda kullanılan zirai ilaçlar kullanılmamaktadır. Bu da ürünleri yetiştirirken, tüketiciye doğrudan sağlıklı ürün ulaştırmamızı sağlıyor.

Peki normal tarım?
Normal tarımda ise bazı konvansiyonel tarım ile uğraşan üreticiler, üretimde kullanılan ilaçların SKT’sini dahi göz ardı edip kullanıyorlar. Bunun sonucunda ise üretilen ürünler insan sağlığını tehlikeye atıyor. Ayrıca organik tarımda, tarımın sürdürülebilirliği anlayışı var.

Araştırmalar neleri ortaya koyuyor?
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl en az 3 milyon kişi zirai ilaç zehirlenmesine maruz kalıyor. Her yıl büyük çoğunluğu tarım sektöründe çalışanlarının oluşturduğu 20 bin kişi zirai ilaç uygulamaları nedeniyle hayatını kaybediyor.

Kimyasallar…
Kullanılan kimyasalların gıdada bıraktığı kalıntılar vücudumuza alınarak birikmekte. Biriken kimyasallar kanser, üreme bozuklukları, hormon dengelerinde bozukluklar, bağışıklık sistemi sorunları, sinir sistemi rahatsızlıkları (beyin gelişiminde zarar, depresyon, konsantrasyon bozukluğu vs.), alerjiler, astım gibi birçok sağlık sorununa sebep oluyor.

Organik tarımın denetimi nasıl?
Ürünlerin toprağa dikim aşamasından, yetiştirme aşaması ve pazarlara sevk edilmesi noktasına kadar denetleniyoruz. Üstelik sertifikasyon kuruluşları, İl Tarım Müdürlükleri, Organik Pazarlardaki Dernekler, Pazarların kurulduğu semtteki Belediyeler ve üreticinin bağlı bulundukları dernekler tarafından ürünler, üretim yeri ve üretim şekli sık sık denetlenip sertifikalanmakta.

Organik tarımla ilgili çağrınız nedir?
Eğer sağlıklı beslenmek istiyorsak, üreticiden tüketiciye bu kadar aşamalı yol alan ve en güvenilir tarım seçeneklerinden biri olan organik tarım tercih edelim. Bizler sizlere bu işe yıllarını vermiş tarım üreticisi olarak, bu işte uzmanlaşmış kişilerle çalışarak sizlere sağlıklı ürün temin etmeye çalışıyoruz. Son olarak, sağlıklı ve güvenilir gıda hakkımızı korumak ve doğanın sürdürebilirliğini sağlamak için organik tarım ve organik ürünleri desteklemek için Ekolojik Pazar İstanbul’u tercih edin.

Ekolojik Pazar İstanbul’a ulaşmak için tam da buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"