Bebeğini kucağına almaya hazırlanan pek çok anne adayı bel ağrılarından şikayet eder. Özellikle de karnın ve bebeğin büyümeye başladığı zamanlarda bu ağrılar dayanılmaz hale gelebilir. Anne adayları bazı önemli noktalara dikkat ederek bu süreci rahat bir şekilde atlatabilir. Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Şıldır, hamilelikte görülen bel fıtığıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Aşırı kilo alımı fıtığı tetikleyici durumda
Bel omurgası arasında bulunan disklerin hasar görmesiyle birlikte sinirler sıkışır ve bel fıtığı ortaya çıkar. Geçmeyen ve bazı dönemlerde bacağa vuran ağrıların sebebi bel fıtığıdır. Bel fıtığının ana oyuncularından biri olan diskler esnek bir yapıda olduğundan ne kadar çok yük binerse o kadar çok deformasyona uğrar. Hızlı kilo alımının yaşandığı gebelikte diskler, bu ağrıları dengeli bir şekilde iki bacağa aktarır. Ancak bu dengeyi bozacak etmenler, disklere binen ağırlığın artmasına yol açarak fıtığı meydana getirir.

Hormonlar da etkileyici rol oynuyor
Hamilelikte aşırı kilo alımı, mevcut fıtık keselerinde artışa neden olarak bel bölgesinde ağrılara yol açabilir. Hızlı kilo alımının dışında progesteron hormonunun eklemlerde yol açtığı yumuşama ve esnemedir. Bu durum bel ağrılarının artmasına yol açabileceği gibi bel fıtığı oluşma riskini de arttırabilir.

Bu belirtilere dikkat!
Bel ağrısı,
Bacak ağrısı,
Bacakta uyuşma,
Bacaklarda güçsüzlük,

İleri dereceli bel fıtığında ise;
İdrar kaçırma,
Büyük tuvaletini yapmakta zorlanma,
Kaslarda güçsüzlük.

Bebeği olumsuz etkileme riski var mı?
Gebe bir kadının bel fıtığı olması bebek için herhangi bir şikayet oluşturmaz. Anne karnında beslenme ve gelişimine devam eden bebekten ziyade anne için daha zordur. Çünkü bel fıtığı çok şiddetli ağrılara yol açabilir. Ağrı ve diğer şikayetleri azaltmak için bazı ilaçların hamilelik döneminde kullanılmaması anne adayına zor bir hamilelik yaşatabilir.

İlaç kullanımı tehlikeli olabilir
Anne ile bebek arasındaki en önemli bağ plasentadır. Dolayısıyla anne adayının bel fıtığı sebebiyle ağrı kesici veya diğer ilaçları kullanması, plasenta yoluyla bebeğe geçmesine yol açar. Bu durum ise bebeğin gelişimini olumsuz anlamda etkileyebilir. Bebeğin yeni yeni gelişmekte olan beyin, akciğer gibi organlarına zarar verebilir.

Nasıl bir tedavi süreci uygulanmalıdır?
Hamilelikte bel fıtığı tedavisinde ilk başvurulan yöntemlerin başında hafif ağrı kesiciler ve fizik tedavi gelmektedir. Bunun yanı sıra streoidenfeksiyonu da bel fıtığı tedavinde tercih edilen yöntemler arasındadır. Ancak hamilelik sırasında bel fıtığı ameliyatı önerilmez sadece çok acil durumlarda başvurulur.

Hamilelik sürecini rahat atlatabilmek için neler yapılmalıdır?
Uzun süre hareketsiz kalınmamalı, spor yapılmalı,
Yürüyüş ya da yüzmeye gidilmeli,
Ağır kaldırmaktan uzak durulmalı,
Çok yüksek yerlere uzanmaya çalışılmamalı,
Çok yumuşak ve derin koltuklarda oturulmamalı,
Yatarken aşırı yumuşak yastıklar tercih edilmemeli,
Az topuklu, ortopedik bir ayakkabı tercih edilmeli,
Ani hareketlerden kaçınılmalı,
En önemlisi de aşırı kilo almaktan kaçınılmalı.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"