Hamileliğin ilk ayı, doğumun ilk haftası, bebekli yaşamın ilk günü ve ilk yılı. Her anlamda meraklı zamanlar. Beslenmesinden kıyafet seçimlerine kadar abartılan dönemler olarak da düşünebiliriz bu ilk günleri ve yılları. Bizim bu ay ki konumuz ilk bir yıl kıyafetleri. Neler almalı, nelere dikkat etmeli?

Mevsimsel planlama yapın kafanızda
Bebeklerin tüm eşyaları şekerleme tadında misali yenilir kıvamda. Hele ilk bir yıl, minnacık bedenler için öyle güzel bebek kıyafetleri dikiliyor ki… Neredeyse hepsine sahip olmak istiyor insan. Hele bir de hamileliğin en keyfini sürdüğünüz ikinci üç aylık dönemdeyseniz, onu da at sepete bunu da at sepete yapıyorsunuz hormonlarında etkisiyle. Oysa ilk aylar o kadar hızlı geçiyor ki bugün giydirdiğiniz yarın olmuyor. Sizlerle hem fikiriz hepsi çok tatlı ama sakin olun. En güzel ilk yaş kıyafetlerini alırken biraz düşünün, mevsimsel planlama yapın kafanızda sonra yaşına ve özellikle de kilosuna göre alın alacaklarınızı. Eksiklerinizi demiyorum çünkü zaten yeteri kadar sepetinizi doldurdunuz biliyoruz. Bize düşen bundan sonrasında sizi frenlemek.

Bize kulak verin

  • Bebeğinize kıyafet alırken çok amaçlı kıyafetleri tercih etmenizde fayda var. Tamam seneye de girer mantığıyla hepsini büyük almayın ama bazılarında da bu mantıktan uzak durmayın.
  • Mevsimsel anlamda gelişimini de göz önünde bulundurarak kıyafetlerini seçin. Böylece aldım, hiç giydiremeden kış geldi ya da yaz geldi cümlesini de kurmamış olursunuz.
  • İlk üç ay hızlı bir gelişim dönemi. Çok fazla gereksiz parçalar yerine lazım olanları alın. İki gün sonra rafa kalkacak bir elbisenin ne size ne de bebeğinize faydası olacak.
  • İster yaz isterseniz de kış olsun hiç farketmez elbiselerinin hassas cildine uygun olmasına dikkat edin. Yani alerji yapmayan kumaşları tercih edin.
  • Çok şirin gözükebilir ancak kurdelesi ya da düğmesi olan elbiselerden, bluzlerden uzak durun. Yutma tehlikesiyle tetikte olmak yerine sade giydirmeyi tercih edin.
  • Tek parçalı yerine çok parçalı kıyafetler hem sizin hem de bebeğiniz için son derece avantajlı bir tercih olacaktır. Böylelikle kolayca giy çıkar işleminizi yapabilirsiniz. Bebeklerin üstlerini sıklıkla kirlettiğini düşünürseniz, bize hak vereceksiniz.
  • Kıpır kıpır olan bebeğiniz için kısa çorap giydirmekle hiç giydirmemek aynı şeydir. Malum ayaklarında çorap sevmeyen bebekler yerinde duramayan yapılarından çorapları çıkarabilirler. Bu yüzden ya uzun çorap giydirin ya da hiç giydirmeyin.
  • Önümüz kış, bu dönem için birkaç tane uyku tulumu, birkaç tane de battaniye almanız yeterli olacaktır. Abartmaya gerek yok. Birini yıkar, diğerini örtersiniz.
  • Doğal iplikten üretilen ve özellikle pamuklu giysiler bebeğinizin cildini sizin kadar düşündüğünden tercihleriniz arasında olabilir.

 

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"