DidiLabs BV Co-Founder Selin Sağol Sade: “Yurt dışında katıldığımız bir toplantı sonrası kahve içtikten sonra fal baktırmaya niyetlendik; ancak yanımızda fal bakacak kimse yoktu. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak kısa bir süre sonra “Kaave” uygulamasını yaratmaya karar verdik. O gün uygulamamızın tohumu atılmış oldu. ” Fal meraklılarını bu röportaja davet ediyor ve markanın hikayesini dinliyoruz…

Girişimcilik öykünüzü ve Kaave uygulamasının çıkış fikrini anlatır mısınız?
Kaave, gelişmiş yapay zeka ve canlı yorumcuların bir arada bulunduğu ilk ve tek süper eğlence uygulaması olarak mobil uygulamalar dünyasında farkını ortaya koyuyor. Mobil uygulamamızın ortaya çıkışının 2011 yılına uzanan ilginç bir hikayesi bulunuyor.

Yurt dışında katıldığımız bir toplantı sonrası kahve içtikten sonra fal baktırmaya niyetlendik; ancak yanımızda fal bakacak kimse yoktu. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak kısa bir süre sonra “Kaave” uygulamasını yaratmaya karar verdik. O gün uygulamamızın tohumu atılmış oldu. Benim sanat geçmişim ile eşim Burç Sade’nin IT alanındaki tecrübesinin birleşimi büyük bir avantaj oldu. Yazılımın her adımını birlikte geliştirdik. Aynı yıl içinde DidiLabs BV şirketimizi kurduk ve mobil uygulamamız Kaave’yi kullanıcılarımızın beğenisine sunduk. 2011’den bu yana mobil uygulamamıza olan ilgi her geçen gün artıyor. Biz de bu ilgi ve sevgiye uygulamamızı sürekli geliştirip güncelleyerek cevap veriyoruz.

İlk ve tek süper eğlence uygulaması olarak bu zamana kadar 32 farklı ülkede çeşitli kategorilerde ilk 10 uygulama arasında yer aldınız. Uygulamanız ve içeriği hakkında neler söylemek istersiniz?
DidiLabs BV olarak, 2011 yılından bu yana eğlence kategorisinde global mobil uygulamalar üretiyoruz. Kaave ile uygulama mağazalarında şimdiye kadar 32 farklı ülkede, çeşitli kategorilerde ilk 10 uygulama arasında yer aldık. Android, iOS ve Huawei platformlarında 100’den fazla ülkede aylık 5,5 milyon aktif kullanıcımız var. 10 yıldan kısa bir sürede 55 milyondan fazla kez indirilen uygulamamız ile 6 dilde 2 milyar fal gönderimini aştık. 2021 yılında uygulamamız üzerinden tam 500 milyon kahve falına bakıldı. Uygulamamızın işleyişini ve teknolojisini kısaca anlatacak olursam; Kahve Falı başta olmak üzere Melek Kartlarının yanı sıra Astroloji ve Dert Ortağı gibi çeşitli yorum tiplerinde yapay zeka ve 7/24 online olarak çalışan yorumcularımız kahve severlere yorumlarıyla keyifli anlar yaşatıyor.

Yapay zeka destekli yorumcu karakterlerimize gönderilen yorum talepleri, kendi geliştirdiğimiz yazılım sayesinde ve bizimle çalışan editörlerimiz tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda 17 milyon kombinasyon arasından seçilerek bir yorum oluşturuluyor. Canlı yorumcular tarafından desteklenen karakterlerimize gönderilen fal yorumu talepleri ise kurduğumuz sistemde 7/24 online olarak çalışan yorumcularımız tarafından üstlenilerek hazırlanıyor. Hazırlanan yorumlar otomatik kontrollerden ve moderasyondan geçtikten sonra kullanıcılarımıza ulaştırılıyor. Bu yorum faaliyetlerimizi 6 ayrı dilde, haftanın her günü, günün 24 saati yürütüyoruz.

Uygulamanızdaki yeniliklerden bahsedebilir misiniz?
Kaave ailesi olarak yenilik seviyoruz ve hedeflerimize koşmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Melek Kartı ve Astroloji bölümlerinin yanı sıra son olarak Dert Ortağı bölümünü uygulamamıza ekledik. 2021 yaz döneminde Falcı Bacı’nın Bahçesi oyununu uygulamamıza dahil ederek süper eğlence uygulaması olma hedefimize ulaştık. Kullanıcılarımız oyunumuzu çok sevdi ve yeni bölümlerin eklenmesi için olumlu paylaşımlarda bulundu. Diğer yandan Android kullanıcılarımız için özelliklerimizi yeniledik. Tasarıma ek olarak iOS platformunda yer alan Astroloji, Falcı Bacı’nın Bahçesi oyunu ve Melek Kartları da Android’e eklenmiş oldu.

Online satış kanallarıyla yaptığımız işbirlikleri kapsamında kullanıcılarımızla buluşma kanallarımızı da artırdık. Uygulamamızın simgesi Falcı Bacı’nın kahve fincanı takımını ve mobil uygulamada geçerli dijital kredi satışını e- ticarete taşıdık. Falcı Bacı logolu fincan takımına Trendyol, Amazon ve Hepsiburada mağazalarından ulaşılabiliyor. Uygulamada avantaj sağlayacak dijital kredilere ise N11, Gittigidiyor, Etsy ve Hepsiburada’da dijital ürünler kategorisinden erişilebiliyor.

Uygulamamızı kullanıcılarımızın taleplerine göre geliştirmeye devam edeceğiz. Sürekli yenilenen uygulamamızın daha da büyüyeceğine yürekten inanıyoruz.

Uygulamayla ülkemizde ve dünyada neleri hedefliyorsunuz?
Uygulamamızı geliştirirken kullanıcı deneyimine çok büyük önem veriyoruz. Düzenli takip ettiğimiz analizler, sistem alarmları, dünya uygulamalarındaki trend takipleri sayesinde en iyi kullanıcı deneyimine ulaşmaya odaklanıyoruz. Diğer yandan iş ortaklıkları alanında da yürüttüğümüz çalışmalar bulunuyor. Hem global hem de iç pazarda daha da fazla kullanıcıya ulaşmak üzerine çalışmalarımızı hızlandırdık. 2021 yılında gerçekleştirdiğimiz Pepsi, Fritolay ve Gourmeturca ile olan kampanyalarımız da bu anlamda önemli iş birliklerimizden biri oldu.

Global pazarda ise ülkelerden çok kültürleri hedef alarak pazar analizi ve proje planlaması yaparak ilerliyoruz. Farklı kültürlere yönelik yorum tiplerini uygulamaya eklemek için çalışmalarımız devam ediyor. En çok aktif kullanıcımızın olduğu ülkeler başta Türkiye olmak üzere; Orta Doğu ülkeleri, Amerika, Almanya ve Hollanda. En çok Türkçe yorum talebi alıyoruz. Sonrasında gelen talepleri Arapça, İngilizce ve Yunanca olarak sayabiliriz. 2021 yılındaki öncelikli hedefimiz Kaave’yi her ülkeden ve kültürden kullanıcı ile bağlantı kurabilen, kullanıcıların günün her saati keyifli zaman geçirebileceği bir süper eğlence uygulaması haline getirmekti. Bunu başardık. 2022 hedefimiz ise Ortadoğu’nun ardından Avrupa ve Amerika’da uygulamamızın bilinirliğini artırmaya odaklanmak. Bu amaçla her geçen gün süper mobil uygulamamıza yeni özellikler katmaya devam ediyoruz. Yeni pazarlarla birlikte uygulamamızı 2 kat büyüterek 100 milyon kullanıcıya ulaşmak istiyoruz.

Eklemek istedikleriniz neler?
Ebeveynler çocuklarını yetiştirirken sosyal hayatlarını ve yaşam biçimlerini de çocuklarına göre planlamaya başlıyor. Anne ve babalar özellikle ilk yıllarda kendilerine sınırlı bir zaman ayırabiliyorlar. Bu nedenle bir ebeveynin kendisine ayırdığı kısa zaman dilimlerinde onun yanında olup, eğlenceli içeriklerimizle mutlu etmek bizim için çok değerli.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"