Doğadan İlham Alan Bir İş Birliği… Vivense Collection x Turan Öztopal… “Senin Eşsiz Hikayen” mottosuyla yaşam alanlarına özgün bir kimlik kazandıran Vivense Collection, farklı stilde ve çizgide hikayesi olan tasarımlarına iki yeni aydınlatma ekliyor: Kaktüs Lamba ve Kaktüs Lambader. Mimar ve aydınlatma tasarımcısı Turan Öztopal’la ilham verici bir iş birliğine imza atan Vivense Collection, Kaktüs Aydınlatmalar ile doğanın sade güzelliğini yaşam alanlarına taşıyor.

“Milano’da yaşadığım süre boyunca, birçok önemli sergi, fuar ve müze gezerek ünlü tasarımcıların eserlerini yerinde görmek, bana motivasyon ve ilham kaynağı oldu.”
-Turan Öztopal

Türkiye’den İtalya’ya uzanan tasarım yolculuğu
Türkiye’de mimarlık bölümünü bitirdikten sonra, yurt dışında farklı bir tasarım alanında yeni deneyimler kazanmaya karar veren ve 2019 yılında İtalya’da Politecnico di Milano Üniversitesi’nde Aydınlatma Tasarımı+LED Teknolojileri Master Programı’nı tamamlayan Turan Öztopal, en çok doğadan ilham alıyor. İtalya’dan döner dönmez Turan Oztopal Architects+Design Studio’yu kuran Öztopal, ilk tasarımları arasında yer alan Kaktüs Aydınlatmaları Vivense Collection’ın modern çizgisiyle buluşturuyor.

“Tasarımlarım ile insanlara doğadaki, çevrelerindeki, hatta gözlerinin önündeki göremedikleri güzellikleri gösterip, onları mutlu etmeye çalışıyorum.”
-Turan Öztopal

İlhamı doğadan
Kaktüs Aydınlatmaları, doğanın sade güzelliğinden ve çölün büyüleyici minimalizminden ilhamla tasarlayan Turan Öztopal, insanlara göremedikleri güzellikleri, doğadaki bir bitkiyi, formu ya da renk skalasını farklı bir forma ve tasarıma dönüştürüp, onlara bunu sunmayı ve doğanın önemini hatırlatmayı amaçlıyor. 2021 Milano Tasarım Haftası’nda da sergilenen Kaktüs’ün terrazzo bölümü bitkilerin ana kaynaklarından biri olan toprağı temsil ediyor. Ürünün ana formu ise kaktüsün gövdesini simgeliyor.

İşlevsellik ön planda
Kaktüs Aydınlatmalar’ın öne çıkan özelliği ise çok fonksiyonel olması. Masa lambası tasarımının kolları aksesuar asmak için; terrazzo bölümü ise cüzdan, anahtar gibi eşyaları koymak için ideal. Lambader tasarımında ise yine kollar, ceket, pardesü gibi eşyaları asmak için kullanılabiliyor.

“Işığınızı açın ve doğanın neler yapabileceğini ve nelere ilham verebileceğini görün.’’ – Turan Öztopal

Rose kaplama detayları, mint yeşili gövdesi ve terrazzo tabanıyla dikkat çeken Kaktüs Lamba ve Kaktüs Lambader, yalnızca vivense.com ve Vivense Showromlarında!

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"