Kidolog uzmanlarından Çocuk Gelişimci/ Oyun Terapisti, Aile Danışmanı Cemre Becer kardeş kıskançlığını dengede tutmak için birkaç öneride bulunuyor.

Sevgili ebeveynler, çocuğunuza kardeşi olacağı haberini nasıl verdiniz veya verirsiniz? Kardeş rekabeti, ne kadar doğru bir tutum sergilerseniz sergileyin yaşanabilecek çok muhtemel bir olgudur, bu durumu paylaştığım tekniklerle engelleyebilir ya da önleyebilirsiniz. Bazı zamanlarda kardeş kıskançlığıyla karşıya kaldığınız durumlar yaşayabilirsiniz, gün geçtikçe süreç zorlaşıyor ve çocuğunuzun davranışlarında ciddi değişimler gözlemliyorsanız, çocuğunuz kazanılmış becerilerinde gerileme yaşıyorsa (tuvalet alışkanlığını kazanmış olduğu halde bez takmak istemesi, altına kaçırma, emzik veya biberon kullanmak istemesi vb.) bir uzmandan destek alabilirsiniz.

1. Çocuğunuza kardeşi olacağını açıklamak için gebelikte tıbbi olarak riskli kabul edilen zamanın dolmasını bekleyin.
2. Kardeşiyle ilgili soracağı tüm soruları samimiyetle cevaplayın.
3. Kardeşin doğması ve büyük kardeşin hayatına dahil olması süreciyle alakalı kitaplar okuyabilir sürece bu kitaplarla hazırlayabilirsiniz.
4. Önemli ve net değişikliklerin doğumla aynı zamana gelmemesine özen gösterebilirsiniz. (tuvalet alışkanlığı, oda değişikliği, okula başlama vb.)
5. Kardeş dünyaya gelmeden önce yapılacak hazırlıklara ve bu sürece büyük çocuğunuzu dahil edebilirsiniz. (oda düzeni, eşyalarının hazırlığı vb.)
6. Büyük çocuk doğacak yeni bebekle kıyaslanmamalıdır.
7. Kardeşini sevmesine izin verin, dokunsun, sevsin aralarındaki bağın oluşmasına izin verin.

Yorum Gönder

twenty − seventeen =