“Çok merak edilen bir konu, genelde tasarımcıların ilham kaynaklarının ne olduğu üzerine. Tasarımlarınızı yaratırken sizi besleyen ve motive eden temel kaynak nedir? Her tasarımım, kendi yaşamımı algılama şeklimden ve hikayemden çıkıyor. Bunların gerçekleşmiş hallerini insanların üzerinde görmek, yaşadıkları keyife şahit olmak ve aldığım geri dönüşler benim en büyük motivasyonum. Bu da başarıyı getiriyor.” diyen Tpc. Point markasının kurucusu ve Tasarımcı Hayriye Erkan ile markasını ve tasarımlarını konuştuk.

Günümüzde birçok yeni ‘tasarımcı’ doğdu. Sizi diğerlerinden ayıran şey nedir?
Empati kurmaya çalışıyorum. Sonunda kendi hayal ettiğin şey ortaya çıkıyor ama karşı tarafı anlamak ve hayal ettiğinle harmanlayarak daha büyük bir şeyin parçası olmak, daha samimi daha gerçek ürünlerin çıkmasını sağlıyor.

Sizi tasarım yapmaya iten güç neydi?
Geçmiş yıllarda, profosyonel iş hayatımda, çalıştığım kurumsal firmalarda ve özel hayatımda çok fazla seyahat etme fırsatım oldu. Dolayısıyla farklı kültürler, farklı insanlar hakkında gözlem yapma şansım da. Bu birikimlerimi güncelleyerek birleştirip ortaya somut bir şey çıkarmak hep hayalimdi ve Tpc.Point’i kurdum.

Koleksiyonunuzun oluşum sürecinden bahseder misiniz?
Koleksiyonlarımızı oluştururken kumaş seçimlerine, renklere, kullanılan aksesuarlara çok dikkat ediyoruz. Kendi içlerinde bir geçişi ve hikayeleri var. Ekose ve çizgi vazgeçilmezimiz. Mutlaka her koleksiyon içinde var. Tasarımlar oluşturulduktan sonra üretim aşamasına geçiyoruz.

Yeni tasarımlar yaparken kendinizi tekrar etmemek için neler yapıyorsunuz?
Aslında her geçen saniyede insan farklı bir zamanı tecrübe etmiş oluyor. Bu da hikayemin sürekli yenilenmesini sağlıyor. Bu yüzden kendi yaşantıma ve perspektifimi geniş tutmama sadık kalmam yeterli oluyor diyebilirim. Çünkü günümüzdeki malzeme çeşitliliği ile yaratabileceklerimizin zaten sınırı yok.

Tasarımlarınızı gece ve gündüz kombinleri olarak ayırabilir miyiz? Yoksa her daim eşlik eden parçalar mı yaratıyorsunuz?
Açıkçası pandemiden dolayı rahat ve kolay parçalara yönelim var. Ama artık insanlar kendini daha iyi hissetmek için casual-chic parçalar da giymek istiyor. Tpc. Point’i böyle tanımlayabiliriz.

Tasarımlarınızı yaparken hedeflediğiniz kitle nedir? Nasıl bir duygu uyandırmak istiyorsunuz?
Pandemi olsun başka konular olsun, aslında çok zor bir süreçten geçiyoruz. Özellikle kadın olmak her geçen gün maalesef daha zor bir hal alıyor. Tek isteğimiz cinsiyetimizin bizi geride tutmaması gerektiği hissini vermek. Kıyafetlerimizin rahat, özgür ve özel hissettirmesi bu yüzden çok önemli. Sadece Türkiye değil; Almanya, İspanya, Rusya, Amerika, İsviçre gibi ülkelere ve Arap ülkelerinden de çok fazla alıcımız var.

Peki trendleri ve modayı dikkate ne kadar alıyorsunuz tüm bu işleyişte?
Güncel olmak tabi ki önemli, dolayısıyla elbette sezon trendlerini takip ediyoruz, inceliyoruz. Ama Tpc. Point’in kendi DNA’sı var. Koleksiyonlarımızı incelediğinizde bunu fark ediyorsunuz. Bu da tercih sebebi olmamızı sağlıyor.

Türkiye moda sektörünü değerlendirecek olursak dijitalleşen moda dünyası hakkında neler söylemek istersiniz?
Dijitalleşme artık tüm hayatımızda ve çok hızlı bir şekilde de ilerliyor aslında. Bu da müşterilerin ürün hakkında daha çabuk bilgiye ulaşmasını sağlıyor çünkü kullanıcı yorumları artık hayatımızda çok aktif. İşinizi iyi yaptığınızda bu pozitif bir etken oluyor çünkü benim gibi daha bir çok Türk tasarımcı daha bilinir hale gelebiliyor bu sayede.

Markanızı bir insana benzetmenizi istesek, nasıl tanımlarsınız? Ya da ilham aldığınız bir ünlü stili var mı?
Tarzını beğendiğim bir çok ünlü var ama ben Tpc. Point kadınını şöyle tanımlayabilirim; kendinden emin, özgüvenli, güçlü, özgür ruhlu ve her zaman şık.

Tasarımlarınız kişiliğinizle doğru orantılı mı ilerliyor?
Tpc.Point kadınını tanımlarken güçlü sıfatını kullandım. Markanın anlamı “nokta” demek ve her cümle bir nokta ile biter ve yeni cümle noktadan sonra başlar. Bu aslında benim pes etmeyen, mücadeleci ve dolayısıyla güçlü tarafımı yansıtıyor. Yani sorunuzun cevabı kesinlikle evet!

Modayı hayatının merkezine koymuş yeni tasarımcılara önerebileceğiniz püf noktalar neler?
Hedef belirleyip odaklanmalarını, bu doğrultuda çok ama çok çalışmaları gerektiğini, zorluklar karşısında asla pes etmemelerini ve tüm bu tecrübelerin başarıyı getirdiğini söylemek isterim.

Bir kadının/erkeğin giyiminde olmazsa olmaz noktalar nedir sizce? Sizin ürünleriniz bu kategoriye giriyor mu?
Benim için kesinlikle öncelik ne giyiyorsa içinde kendini iyi hissetmesi. Bu şekilde kendinden daha emin, rahat ve verdiği enerji de pozitif olacaktır. Bizden alışveriş yapan kişilerin tekrar bizi seçmesi ürünlerimizin bu kategoriye girdiğini gösteriyor.

Ürünlerinize online dışında ulaşmak mümkün mü? Yoksa sadece online alışveriş üzerinden mi satın alınabiliyor?
Şu an için online dışında yurt içinde ürünlerimizin satıldığı butikler var. Ankara, İzmir, G.Antep, Antalya, Adana, Bursa, Muğla ve Denizli’deyiz. Yurt dışında da görüştüğümüz yerler var.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"