Aybike Ertürk’ün üçüncü romanı Kibirli Palmiye Destek Yayınları etiketiyle okurlarıyla buluşuyor. Ertürk, hayatımızı sinsice zehirleyen aile ilişkilerine dokunurken, kaybedenlerin, kaybettikçe zalimleşenlerin, sığınacak bir yer bulamayıp yollara düşenlerin, kaçanların en çok da kendinden kaçanların dünyasına götürüyor bizleri…

Annesine verdiği helalliği geri almak için yollara düşen Ahu, geçmişin atanamayan öğretmeni, şimdinin korsan taksicisi Osman ve on iki yaşında amcasından kaçan Melek’in bir mezarlıkta karşılaşmasıyla başlayan hikâye okuru tuhaf bir o kadar da eğlenceli bir yolculuğa çıkartıyor.

Romanın kahramanları, kaderin iplerini ellerinde tuttuklarını düşünürken bir yumak olup yuvarlandıklarından habersiz; hep birlikte çizmişlerdir kaderlerini. Peki aslında kim başlatmıştır bu günah zinciri? Ahu mu? Osman mı? Melek mi?

Kendine özgü sesi ve en acıtan gerçekleri bile canımızı yakmadan anlatabilen naif diliyle günümüzün üretken kalemlerinden Aybike Ertürk’ün yazdığı Kibirli Palmiye karanlık yanımızı sarıp sarmalayan, kıvrak dili ve şaşırtıcı kurgusuyla son sayfasına kadar elinizden bırakamayacağınız bir roman…

Herkes biraz kötüdür.
Şeytan hepimizin içinde.
Asıl maharet varlığını kabul edip onu dizginleyebilmekte…

Bir mezarlıkta yolları kesişen üç kişi… Annesine verdiği helalliği geri almak için yollara düşen Ahu, geçmişin atanamayan öğretmeni, şimdinin korsan taksicisi Osman ve amcasından kaçan on iki yaşında bir kız çocuğu: Küçük bir şeytan…

Çıktıkları tuhaf yolculukta ilişkileri ilmek ilmek örülürken gölgeli geçmişlerinin düğümleri de teker teker çözülmeye başlar. Şimdi kafalarında tek bir soru vardır. Üzerlerine iki beden büyük gelen bu karanlık macerayı aslında hangisi başlatmıştır?

Aybike Ertürk, hayatımızı sinsice zehirleyen aile ilişkilerine dokunurken, kaybedenlerin, kaybettikçe zalimleşenlerin, sığınacak bir yer bulamayıp yollara düşenlerin, kaçanların; en çok da kendinden kaçanların dünyasına götürüyor bizleri.

Kibirli Palmiye, karanlık yanımızı sarıp sarmalayan, bir ölçü trajedi, bir çimdik de komediyle harmanlanmış kara bir yol hikâyesi.

“Sahi kimdik biz?
Dışarıdan bakıldığında üç kurban,
özümüzde kuyrukları birbirine dolanmış üç şeytan.”

Yazar: Aybike Ertürk
Sayfa: 280
Yayınevi: Destek

Yorum Gönder

eleven + fifteen =