Ramazan ayında koronavirüs salgınıyla mücadele devam ettiği için gıda güvenliği her zamankinden daha önemli hale geldi. Gıda ürünlerinin doğru koşullarda, hijyenik bir şekilde saklanması hem salgından korunmak hem de sağlığımız için kritik önem taşıyor. Doğru şekilde saklanması gereken en önemli gıdaların başında ise yeşillikler ve sebzeler geliyor. Türkiye’nin mutfak yardımcı ürünleri denildiğinde akla ilk gelen markası Koroplast’ın fermuarlı, çift kilitli ve taze tutan poşetleri ile gıdaları buzdolabında taze ve hijyenik bir şekilde, uzun süre muhafaza etmek çok kolay.

Uzmanlar, bağışıklığı güçlendirmek için taze sebze, balık gibi gıdaların günlük beslenmede daha fazla yer alması gerektiği konusunda uyarıyor. Ramazan ayında da sıklıkla tüketilmesi önerilen bu sağlıklı besinleri, ilk günkü tazeliğinde ve lezzetinde tüketmenin en önemli noktalarından biri, onları nasıl muhafaza edeceğimiz. Birlikte kolay mottosuyla geliştirdiği ürünlerle hayatı kolaylaştıran Koroplast, fermuarlı, çift kilitli poşetleri ve taze tutan buzdolabı poşeti ile gıdaları buzdolabında ya da buzlukta uzun süre taze muhafaza edecek pratik ve güvenli çözümler sunuyor.

Sebze ve meyvelerin tadını, tazeliğini ve ömrünü koruyun
Fermuarlı ve çift kilitli poşetler ile sebzeler ve gıdalar derin dondurucuda ve buzlukta en taze halleriyle saklanabiliyor. Dilendiği zaman çıkarılarak, çözülmesi beklenmeden kullanılarak iftar ve sahur sofraları için hem pratik hem de sağlıklı yemekler hazırlamaya yardımcı oluyor. Koroplast Taze Tutan Buzdolabı Poşeti ise sebze ve meyvelerin buzdolabında tat ve vitaminlerini koruyarak uzun süre taptaze kalmasını sağlıyor. Terleme sonucu oluşturdukları nemi ortamdan uzaklaştırarak torba yüzeyinde toplanmasını engelliyor. Böylece meyve sebzeler çürümeden ya da bozulmadan değerlendirilebiliyor.

Yeşillikleri en taze halinde buzdolabında saklamanın püf noktaları
Öncelikle yeşilliklerin saplarını biraz kesip bağını çözün.
Yıkayarak ya da yıkamadan dağınık bir şekilde kâğıt havlunun veya bir bezin üzerine mümkün olduğu kadar yayarak açın.
Bir kaç saat yaprakların üzerindeki fazla su kuruyana kadar bu şekilde bekletin.
Daha sonra bu yeşillikleri Koroplast Taze Tutan Buzdolabı Poşetine koyun ve ağzı açık bir şekilde 1 saat buzdolabında bekletin. Sonra klipsi ile ağzını sıkıca kapatın. Sebzeleriniz 30 güne kadar taze kalsın.
Aynı zamanda yeşilliklerinizi derin dondurucuda da 2 – 3 aya kadar saklayabilirsiniz.
Bunun için ise yeşillikleri yıkayıp, kurulayıp, küçük küçük kestikten sonra çift kilitli poşetlerin içerisine yerleştirmeniz ve derin dondurucuda saklamanız yeterli.

Ramazanda balığı sofradan eksik etmeyin
Balığı kâğıt havluyla iyice kurulayın.
Balıkları, aralarına kâğıt havlu yerleştirerek büyük boy kilitli poşetin içine koyun.
Poşetin havasını alarak kapatın. Buzdolabının serin bölgesinde saklayın.
Dilerseniz balığı buz parçalarıyla beraber aynı poşetin içine koyup havasını alarak buzluğa da yerleştirebilirsiniz.

Bezelyeyi beş dakikada pişirmeye hazır hale getirin
• Önce bezelyeleri ayıklayın.
Bir tencerede su kaynatın. Kaynayan suya yıkanmış bezelyeleri atıp 5 dakika haşlayın.
Kaynatırken tencerenin kapağını kapatmayı unutmayın.
5 dakika haşlanan bezelyeleri soğuk su dolu bir kaba alarak şoklama yapın.
Bu işlemin ardından bezelyeleri süzerek Koroplast çift kilitli poşete doldurun. İsterseniz poşetin üzerine saklama tarihini de yazabilirsiniz.
Doldurduğunuz poşetin havasını iyice alarak buzlukta yer kaplamamasını sağlayabilirsiniz. Böylece bezelyeleri kullanmak istediğinizde buzlarını çözdürmek zorunda da kalmayacaksınız. Derin dondurucuda bir sene süreyle güvenle saklayabilirsiniz.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"