Kişisel bakım ürünleri alanında faaliyet gösteren Marmara Barber, farkındalık yaratmak için kozmetiği sanat ile birleştirdi. Çok değerli bir iş olan grafiti sanatını birçok ürününün ambalaj kısmında kullandı. Şu anda beş grafiti sanatçısıyla çalışan marka, satışının yüzde 70’ini ABD’ye, yüzde 20’sini Avrupa’ya ve yüzde 10’unu da diğer ülkelere gerçekleştiriyor.

Kozmetik alanında 1992 yılında Nadir Yorgun tarafından kurulan Senso Kozmetik, Marmara Kolonyasını devir almıştı. Sürecin sonrasında işlerin başına Yorgun Ailesi’nin ikinci nesil jenerasyonundan Gözde Yorgun ve Görkem Yorgun geçti. İki kardeş piyasada kısa zamanda çeşitli çalışmalar yaptı. ‘Marmara Barber’ isimli markayı sektöre kazandırdı. Bundan beş yıl önce KOBİ statüsünde Türkiye’de ticari faaliyet göstermeye başlayan Marmara Barber, pandemi döneminde kolonya ile ilgili global farkındalığı artırdı. İhracata yönelen ve Marmara Barber markasıyla, dünya çapında bir bilinirlik elde eden Senso Kozmetik, üreten bir KOBİ’nin başarı öyküsünü anlatıyor. İşlere öncelikle üç adet kolonya ile başlayan marka, zamanla ürün gamını genişletti. Şu anda kolonya ve alkol içerikli bütün ürünleri üretiyorlar.

Berberlerdeki açığı fark ederek yola çıktılar
Genç girişimciler, 4-5 yılda çok hızlı çıkış yaptı. Standarttan çıktı, ürün şişelerini grafiti sanatçılarının tasarımlarıyla birleştirme fikrini uyguladı. Kozmetiği grafitiyle eşleştirdiler. Ambalajın ilgi çekmesi durumunun her zaman önemli olduğunu savunan Yorgun kardeşler, bu şekilde sektörde farkındalık yakalayıp, sanatçılara destek oldular.

Faaliyet gösterdikleri sektörde babalarının bir fuar dönüşü berberlerin kolonya açığını tespit ettiğini belirten Marmara Barber kurucularından Görkem Yorgun, “Biz Türkiye’de zincir marketlere üretim yapıyoruz. Fason üreticiyiz. Avrupa’nın en büyük fason üretim fabrikasına sahibiz. Günlük 500 bin adet üretim kapasitemiz var. Fakat bizim ürünlerimizi berberler satıyor. Bizim satıcılarımız berberler. Türkiye dışında ihracat yaptığımız ülkedeki berberlere ürünlerimizi ulaştırıyoruz. Bir ürünü marketten alabiliyorsunuz. Fakat bir berberin saçınıza kullandığınız wax, sprey ya da kolonya ürünün alır mısınız dediği zaman benim ürünümün satıcısı oluyor. Biz, bu şekilde bir bağ kuruyoruz” dedi.

Yorgun: İhracatta pazar lideri olmayı hedefliyoruz
Ürünlerini Türkiye’de sadece birkaç e-ticaret sitelerine verdiklerini anlatan Yorgun, şöyle devam etti: “Kozmetik hangi ülkedeyse girmeye çalışıyoruz. ABD şu anda satışımızın yüzde 70’ini oluşturuyor. Bunu yüzde 20 ile Avrupa yüzde 10 ile de diğer ülkeler takip ediyor. İngiltere’de bir bayimiz var. Avustralya da depomuz var. Pandemi döneminde ciromuz yükseldi. İhracatta pazar lideriyiz. İhracatta ilk 50’deyiz, ABD’ye ilk 10’dayız. İlk 5’e girmeyi hedefliyoruz.”

5 grafiti sanatçısı ile çalışıyor
Sokak sanatına ve sanatçısına destek olmak ve sektörde farkındalık yaratmak hedefiyle yola çıkan Marmara Barber markasının şu anda beş grafiti sanatçısı bulunuyor. Markanın tüm konsepti grafiti tasarımlarından oluşuyor. Marka kurucuları ileri zamanlarda daha çok grafiti sanatçısına erişmeyi hedefliyor. Aynı zamanda pandemi süresince Türkiye’nin kolonya ihtiyacını karşılayan en büyük kolonya markalarından biri olan Senso Kozmetik, tüm alt markalarıyla beraber bu süreçte 65 plus kişilere toplam 1,5 milyon adet kolonya dağıttı.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"