Oyuncu ve yazar Nihan Aslı Aygen’in yeni kitapları “Küçük Çekirge’nin Büyük Macerası” ve “Küçük Çekirge’nin Parti Heyecanı”, D&R Zorlu Center’da düzenlenen lansmanla tanıtıldı. Yazarı eşi Murat Aygen ve kızı Nil yalnız bırakmadı. Ünlü isimlerin de katıldığı lansmanda çocuklar, oyunlar ve çeşitli etkinliklerle keyifli bir gün geçirdiler. Oyuncu ve yazar Nihan Aslı Aygen, yeni çıkan kitapları “Küçük Çekirge’nin Büyük Macerası” ve “Küçük Çekirge’nin Parti Heyecanı”nı, D&R ev sahipliğinde düzenlenen lansmanla minik okurlarının beğenisine sundu. 20 Ocak Cumartesi günü Zorlu Center’daki D&R mağazasında gerçekleştirilen lansmana katılan “Küçük Çekirgeler”, hem Aygen’e kitaplarını imzalattılar ve günün hatırası olan özel madalyalarını aldılar, hem de oyunlar ve etkinliklerle keyifli bir gün geçirdiler. Aygen’in eşi ünlü oyuncu Murat Aygen ve kızları Nil’in de bulunduğu etkinliğe çiftin yakın dostları, oyuncu Kürşat Alnıaçık ve Gerçek Alnıaçık çifti de katıldı.

“İki kitap da hazırdı ama…”
İmza gününde son derece heyecanlı olduğunu söyleyen Nihan Aslı Aygen; “Aslında iki kitap da yayına hazırdı ancak başta 6 Şubat depremi olmak üzere ülkemizin içinden geçtiği zorlu günler sebebiyle lansmanı erteledik. Neyse ki bugün kitaplarımı okurlarımla buluşturabildim. Heyecanımı tarif edecek kelime bulamıyorum” diye konuştu.

Neden “Küçük Çekirge”?
Aygen, “Küçük Çekirge”nin serüvenini şöyle anlattı: “Bu kitaplar aslında kızım Nil sayesinde hayat buldu. Ona okuduğum kitapları zamanla canlandırarak okumaya başladım ve bir çayırda yarış yapan çekirgeler görüntüsüne kadar gitti konu. Bu nedenle biz de kahraman olarak çekirgeyi seçtik kendimize. “Küçük Çekirge”nin maceraları devam edecek.”

Murat Aygen: “Çok mutlu ve heyecanlıyım”
Aygen’in eşi Murat Aygen ise; “Eşim zaman zaman bana, gördüğü rüyaları ve hayallerini anlatıyordu, ben de bunları yazması için onu teşvik ediyordum. Kızımız Nil dünyaya geldikten sonra o da öyküler anlatıp besteler yapmaya başladı. Sanırım artık dayanamadı ve bu seriyi kaleme aldı. Bu başarının arkasında olmak beni mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor” dedi.

Ailelere sömestir tavsiyeleri
Nihan Aslı Aygen ayrıca sömestir tatili için de ebeveynlere ve çocuklara tavsiyelerde bulundu. Aygen, “Çocukların bu süreçte ekrandan biraz uzak durması hem kendi gelişimleri hem de aile bağlarının kuvvetlenmesi açısından olumlu bir davranış olabilir. Biliyoruz ki, çocuk ailesinden ne görürse onu alıyor. Dolayısıyla aileler çocuklarının kendileri için faydalı bir şeyler yapmasını istiyorlarsa onunla birlikte yapma yoluna gitmeliler. ‘Otur şu kadar sayfa kitap oku’ demek işe yaramıyor. Onun yerine beraber kitap okumak daha etkili. ‘Bakalım kim önce yapacak’ ya da ‘yemeğini yiyen gidip şu noktaya dokunsun’ gibi işin içine oyun katmak daha başarılı sonuçlar veriyor. Örneğin biz şimdi sömestir tatili için D&R’dan aldığımız sanat kitaplarını ve oyunları deneyimleyeceğiz. Nil çok güzel resim yapıyor, onlarla ilgileneceğiz” diye konuştu.

“En sevdiğim çocuk kitabı: Şeker Portakalı”
Aygen en sevdiği çocuk kitabının Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un “Şeker Portakalı” adlı eseri olduğunu söyledi ve “Şeker Portakalı ile başlayan, Güneşi Uyandıralım ve Delifişek ile devam eden seriyi okumakta neden çok geç kaldım diye hala hayıflanırım. Muhtemelen çocukken de okumuştum ama bir yetişkin olarak tekrar okuyunca etkisi daha çok oluyor. Çocukların bu sömestir için okuma listesine almasını tavsiye ederim” dedi.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"