Kadın mı dediniz?

Hani şu her işe yetişmesi gereken, hani her şeyin elinden geldiği, hani çocukluğundan beri “kızlar öyle oturmaz, böyle davranmaz, şöyle yapmaz”larla büyütülen, hani sorumlulukları hiçbir zaman bitmeyen, hani her zaman çekip çeviren olan, hani şu meşhur sözde bile “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.” üzerine olumlu da olsa sorumluluk yüklenen, hani iş yerinde çalışırken, akşama ne yapsam derdinde olan, akşam eve yorgun gelsede çocuğuyla ödevler yapan ya da ertesi gün için yemeğini akşamdan hazırlayan, hani her koşulda bakımlı ve dik olan, hani kol kırılır yel için de kalır cümlesini uygulamayı seven, hani boşanma konusu sadece onun için ayıplanan, hani yalnız yaşadığında kulaklarını bazı cümlelere kapatmak zorunda kalan, hani…

Bu maddeler sayfalar dolusu çoğalırken, şuan siz bunları okurken şiddet gören kadın sayısı artmakta. İlla fiziksel şiddetten bahsetmiyorum. Yolda araba kullandığınızda hemen küçümser bir ifadeye bürünen erkeklerden gelen “Aman bayan şoför işte…” cümlesi bile bir şiddet ifadesi.

İş hayatında ipleri eline almayı başaran, kendi kabuğundan çıkabilme cesaretini gösteren, hayatta olduğunu ve en önemlisi bu hayatta değerli olduğunu kendine hissettiren tüm kadınların bu özel gününü kutluyorum.

Kadın olmak zor zanaat derim hep.

Her şeyin üstesinden gelme çabası yorar herkesi. Bu çaba sırasında ortalama bir sonuç almak da yetmez bir kadına.

Kadın mükemmel bir varlık olmasaydı doğum gibi mucizevi bir olay kadına özgü olur muydu ya da Cennet annelerin ayakları altında.” cümlesi de kurulmazdı öyle değil mi?

Dedim ya mükemmelle aramızda milim fark var bizim.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"