Mükemmel olmaya çalışmak sizi yormuyor mu? Mükemmel anne olmak yerine yeteri kadar ya da yeterince iyi anne olma düşüncesinde olsanız çok daha iyi olmaz mı? Hem mükemmele ulaşmak kadar yıpratıcı da değil üstelik. Her şey sosyal medyadan ya da filmlerden göründüğü gibi o kadar kolay değil. Bunu bile bile kendinizi neden “mükemmel” kavramının içinde bulmak istiyorsunuz? Detaylar Doula ve Emzirme Danışmanı İlay Morgan’dan…

Hissettikçe heyecan artıyor
Bebeğiniz karnınızda büyümeye başladığı andan itibaren anne olma hisleriniz yavaş yavaş başlar. Hamileliğinizin ilk zamanları bebeğinizi pek hissedemeyebilirsiniz, çok normal. Fakat bebeğiniz büyüdükçe hareket ettikçe veya ultrason görüntülerini gördükçe onu hissetmeniz kolaylaşabilir. Bebeğinize hissettiğiniz duygular ve kurduğunuz bağ, filmlerde veya sosyal medyadan gördüğünüz o heyecanla bekleyişten çok daha fazlası olabiliyor. Filmlerde hep anne olmayı bekleyen ve heyecanlanan, mutlu, hem çocuk bakabilen hem de diğer işleri de halledebilen, bebeğin iyi olmasını sağlayan, araştıran, güzel ve organik mamalar yediren, bakımlı olabilen anneler görüyoruz. Peki, hepsini yapmak sizce de mümkün mü?

Belli içgüdülere sahibiz
Doğum anı, doğum sonrası yaşanılanlar her bir anneye özel, biricik anlardır. Herkesin doğum hikâyesi, bebeğine bakış tarzı, emzirme süreci aynı değildir. Herkesin kendine özel yaşanan duyguları vardır. Bizler bebeklerimizi doğurduğumuzdan andan itibaren onları korumak, beslemek ve bakımlarını yapmak için belli bir içgüdülere sahibiz. Bu içgüdüler, bebeğimizin yaşamanı sürdürmesini ve hayatta kalmasını sağlar.

Anneyi o an için iyi hissettirir, fakat…
Bebekler her ağladığında içimizde bir his oluşur ve bebeğin ihtiyacını gidermek için çözümler üretiriz. En iyi çözümü üretmek ve en mükemmel anneyi olmak, en doğrusunu bulmak, araştırma yapmak bebeğiniz için en iyi yolmuş gibi görünebilir. Çünkü ağlayan bebeğin ihtiyacını karşılamak anne için bir sorumluluktur. Bu sorumluluğu en iyi şekilde yapmak anneyi o an için iyi hissettirir. Fakat bazen en iyi ve en mükemmelini yapmaya çalışırken ya başka şeyleri en doğrusuyla yapamıyorsanız ya bir şeyler eksik kalıyorsa ya hata yapıyorsak? Doğru bildiğimiz şeyler ya yanlışsa? Bunların olması çok muhtemel. Hepimiz insanız ve bizlerin de hata yapma şansı var. Bu hatalar bizi bir sonraki sefere doğru yola götürebilir.

En mükemmelini yapmak mümkün değil
Özellikle annelikte her şeyin en mükemmelini yapmak mümkün değildir. Bebeğinize yetememe hissini yaşıyorsanız kendinize daha fazla şefkatli olmalısınız. Kendinizi iyi hissettikçe bebeğinize yetebilirsiniz. Bebeğinizin uzun ağlama krizlerinde duygusal olarak desteğe ihtiyacı olabilir. Siz, sağlıklı ve huzurlu oldukça bebeğinizin ağlamalarını regüle edebilirsiniz. Bu yüzden, yeterince bebeğinize bakabilmek veya elinizden gelenin en iyisini yapmak, bebeğiniz ve sizin için en sağlıklı olanıdır.

Yorum Gönder

13 + fourteen =